Τεράστιος ΠΑΟΚ στο Παλατάκι!

Για την 5η αγωνιστική της φάσης των "32" του Eurocup, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" την ισπανική Βαλένθια με 75-72...

Πόσα θέλετε για να μας τρελάνετε φέτος!!! Ένας ΠΑΟΚ που γνώρισε πικρό αποκλεισμό από κάποιον Φάρο κάποιου Παπαμακάριου, ένας ΠΑΟΚ χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη στη σύνθεσή του, πέτυχε μια απίστευτη νίκη με 75-72 επί της πρωτοπόρου του ισπανικού πρωταθλήματος Βαλένθια και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για τη φάση τον "16"...

Οι παίκτες του Μαρκόπουλου (χωρίς συμπαράσταση από τον κόσμο και σήμερα, καθώς ελάχιστοι παραβρέθηκαν στο Παλατάκι), βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με 2-8 και 10-17 στη συνέχεια, με τους Ισπανούς να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια. Από εκεί και μετά ο Δικέφαλος με καλάθια του Τσόχλα (τρίποντο και δίποντο) και βολές του Μαργαρίτη έκλεισε το δεκάλεπτο ισόπαλος 19-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κακαρούδης συνδέθηκε με το καλάθι και με δικούς του πόντους (7) έδωσε προβάδισμα 28-22, για να πάρει τη σκυτάλη ο Χάτσερ και να διαμορφώσει το 34-27. Η ομάδα έπαιζε άμυνα για σεμινάριο, απέναντι στους προβλέψιμους σήμερα Ισπανούς! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο 39-33!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια ισοφάρισε 48-48 με τον Dubljevic, για να ακολουθήσει ένα σερί 5-0 (Ντούβνιακ - Σχορτσανίτης) και το ταμπλό να δείχνει 53-48. Αμέσως μετά έγινε το 56-48 με τρίποντο του Χάτσερ για να έρθει ο Shurna στην εκπνοή της περιόδου να γράψει το 58-55 με δικό του τρίποντο!

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 64-58 με τον Τέπιτς, στη συνέχεια κάποιες απίθανες αποφάσεις των διαιτητών έφεραν τη Βαλένθια να ισοφαρίζει, αλλά ένα πολύ μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο του Χάτσερ διαμόρφωσε το 70-66, ένα λεπτό πριν το τέλος! Στα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά τις ελεύθερες βολές από τα συνεχόμενα φάουλ εκατέρωθεν, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι 75-72 με τον Hamilton να αστοχεί στο μακρινό τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-33, 58-55, 75-72

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8, Λιάπης 4, Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 9 (2), Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 10, Ντούβνιακ 9 (1), Markovic 6, Hatcher 18 (3)

Valencia: Stefanson 4, Diot 5 (1), Lucic 5 (1), Dubljevic 12 (2), Vives 19 (1), Martinez 9 (1), Shurna 7 (2), Hamilron 9 (2), Sikma 2

....................................................

Όλα έτοιμα στην Πυλαία για το τζάμπολ του παιχνιδιού, λίγος ο κόσμος...

Ντούβνιακ, Χάτσερ, Τέπιτς, Μάρκοβιτς, Σχορτσανίτης για τον ΠΑΟΚ στο αρχικό σχήμα

17-18 Τσόχλας

Καλάθι του Τέπιτς ακυρώνεται σαν επιθετικό!!!

39-33 Martinez

Aστοχος ο Χάτσερ στο τελευταίο σουτ, μετά από διαβουλεύσεις οι διαιτητές έδωσαν 1" στους Ισπανούς, χωρίς να αλλάξει κάτι

Ανύπαρκτο επιθετικό στον Sofo!!!

58-55 με τρίποντο του Shurna στην εκπνοή της περιόδου!!!

4ο δεκάλεπτο

60-55 με 2/2 βολές του Ντούβνιακ

60-56 με 1/2 βολές του Dubljevic, νέο αυστηρό φάουλ!

62-56 με 2/2 βολές του Τέπιτς

62-58 Stefanson

8 λεπτά ακόμη

64-58 Τεπιτς

Είναι εξωπραγματική η βοήθεια που έχουν οι Ισπανοί από τους διαιτητές!!!

Βολές ο Τσόχλας στα 16"

71-68 με 1/2, αν έμπαινε και η άλλη το παιχνίδι τελείωνε!!!

Και πάλι time out

Bολές ο Χάτσερ στα 4:08, η πλάκα είναι πως δεν έγινε αλλά τα κοράκια δεν άφησαν τον χρόνο να κυλήσει!!!