Διπλό και φύγαμε για τους "32"

Για την 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, o ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο διπλό στη Siemens Arena του Vilnius κερδίζοντας τη Λιέτουβος Ρίτας με 81-88 και παίρνοντας την πρόκριση για τους "32" του Eurocup.

Μεγάλος ΠΑΟΚ στο Vilnius της Λιθουανίας. Με εντυπωσιακό μπάσκετ και τρομερά ψυχικά ψυχικά αποθέματα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 88-81 την Lietuvos Rytas και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Eurocup.

Παρά το γεγονός ότι η Lietuvos Rytas προηγήθηκε 8-4 στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-7 και πήρε το προβάδισμα με 8-11 και λίγο αργότερα ξέφυγε και με διαφορά 5 πόντων (10-15 και 12-17). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και μείωσαν τη διαφορά (16-17), αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη προηγήθηκε 21-25, προτού μειώσει 23-25 ο Lavrinovic στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Nikola Markovic πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου (23-27), αλλά η Lietuvos απάντησε με σερί 9-0 και προηγήθηκε 32-27, για να ανεβάσει την διαφορά και στους 7 (41-34) μετά και από τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Κακαρούδης. O Σχορτσανίτης πέτυχε τους τελευταίους 11 πόντους του ΠΑΟΚ ως την λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και έμεινε να ακολουθεί τους γηπεδούχους (50-45).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -8 (53-48), αλλά εκεί ανέλαβαν και πάλι δράση Σχορτσανίτης και Βασιλειάδης και ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 3-12, πήρε και πάλι το προβάδισμα (56-60) στο 26ο λεπτό. Οι Λιθουανοί ωστόσο απάντησαν με σερί 12-0 και προηγήθηκαν 68-60. O ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (68-64) στη λήξη της τρίτης περιόδου και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του...

Με τον Hatcher να ευστοχεί σε τρίποντο και να πετυχαίνει 11 συνεχόμενους πόντους, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ 70-71 στο 33ο λεπτό. Ο Αμερικανός πέτυχε ένα ακόμη εκπληκτικό τρίποντο στη λήξη της επόμενης επίθεσης του ΠΑΟΚ (70-74), ο Duvnjak εκτέλεσε αμέσως μετά για τον ΠΑΟΚ, που με σερί 3-12 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βρέθηκε στο +7 (70-77) στο 34'20''. Με τον Duvnjak να παίρνει την σκυτάλη, ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά και στους 13 (75-88) και παρά την πίεση της Lietuvos που μείωσε στους 7 (81-88), κράτησε την σπουδαία νίκη και την πρόκριση ως το τέλος...

Tα δεκάλεπτα: 23-25, 50-45, 68-64, 81-88

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ : Γιουσκεβίτσιους 15 (4), Λουκάουσκις, Λαπροβίτολα 3 (1), Λαβρίνοβιτς 18 (2), Γκαίλιους 10 (2), Ορέλικ 12 (2),, Γιαναβίτσιους 5, Καβαλιάουσκας 10, Ρουνκάουσκας, Γκιεντράιτις 8, Γκουντάιτις.

ΠΑΟΚ : Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3 (1), Κότας, Σχορτσιανίτης 23, Ντούβνιακ 9 (3), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 18 (2).

.......................................................

1ο δεκάλεπτο

0-2 ανοίγει το σκορ ο Χάτσερ.

2-2 Ισοφαρίζει ο Καβαλιάουσκας.

5-2 Τρίποντο για τη Λιέτουβος.

5-4 Με καλάθι από κοντά του Σκορτσιανίτη.

8-4 Νέο τρίποντο για τη Λιέτουβος με τον Ορέλικ.

14-17 Δύο βολές από τον Λαβρίνοβιτς.

16-17 Μειώνουν στον πόντο της Λιέτουβος.

16-19 Καλάθι από τον Μάρκοβιτς.

18-19 Απαντάνε της Λιέτουβος.

18-22 Τρίποντο ο Βασιλειάδης, 1 λεπτό πρίν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

21-22 Απαντάει η Λιέτουβος με τρίποντο.

21-25 Νέο τρίποντο του Βασιλειάδη.

23-25 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

Τσόχλας,Ντούβνιακ,Βασιλειάδης,Μαργαρίτης,Μάρκοβιτς η 5αδα του ΠΑΟΚ

23- 27 Μάρκοβιτς για τον ΠΑΟΚ.

Συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες.

25-27 Μειώνει ο Καβαλιάουσκας.

28-27 Με τρίποντο του Γκαίλιους.

30-27 Καλάθι για τη Λιέτουβος και ο Μαρκόπουλος καλεί ταιμ άουτ,7 22' πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Κακό τελείωμα του Τσόχλα και φάουλ στη συνέχεια της φάσης.

37-34 Τρίποντο από τον Δέδα.

4' πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

39-34 Μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

41-34 Για τη Λιέτουβος.

41-36 Μιεώνει ο Σχορτσιανίτης.

43-36 Απαντά ο Καβαλίουσκας.

43-38 Νέο Καλάθι του "Σόφο".

43-40 Πήρε μπρος για τα καλά ο Σοφοκλής, με ωραίο καλάθι μειώνει τη διαφορά στο τρίποντο.

45-40 Καλάθι από τον Καβαλίουσκας.

45-42 Καλάθι και φάουλ από τον Σκορτσιανίτη.Αστοχος στη βολή.

48-42 Τρίποντο του Λαβρίνοβιτς μετά απο επιθετικό ριμπάουντ.

48-45 Και άλλο καλάθι και φάουλ από τον Σκορτσιανίτη, που παίζει μόνος του.

50-45 Σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό την άμυνα το ώστε να μπορέσει να πάρει τα ριμπάουντ. Επίσης πρέπει να βρει μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση πέραν του Σκορτσιανίτη.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο

53-45 Τρίποντο για τη Λιέτουβος.

Συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες για τον ΠΑΟΚ.

53-47 Πολύ ωραίο καλάθι από τον Τέπιτς.

53-50 Τρίποντο Βασιλειάδη μετά από ασσίστ του Χτσερ.

53-52 Σόφφφοοο..

56-52 Απαντά με τρίποντο ο Λαβρίνοβιτς.

56-54 Πάλι ο Σκορτσιανίτης.(19 πόντοι)

Καλή άμυνα και η μπάλα στον ΠΑΟΚ.

56-56 Τους κανει πλάκα κάτω από το καλάθι ο Σοφοκλής που είναι ασταμάτητος...

Παμε ΠΑΟΚΆΡΑ...!!!

Κλέψιμο και στην αντετίθεση κερδίζουμε φάουλ..Ταιμ άουτ καλεί ο προπονητής της Λιέτουβος.

56-58 Με δυο βολές του Βασιλειάδη 4΄πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

56-60 Πήρε μπρος το πυροβόλο του Βασιλειάδη...

58-60 Μειώνει ο Λαβρίνοβιτς.

61-60 Τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους στη λήξη του χρόνου.

61-60 Δυο άστοχες βολές απο τον Μαργαρίτη.

Δίνει βήματα ο διαιτητής στον Τσόχλα.Μάλλον μόνο αυτός τα είδε.

63-60 Ο ορέλικ.

Χαμένη επίθεση για τον ΠΑΟΚ.

66-60 Τρίποντο του Γιαναβίτσιους.Τρέχουν ένα σερί 8-0 οι της Λιέτουβος.

68-60 Πάλι ο Ορέλικ.Έχει κολήσει ο ΠΑΟΚ.

68-62 Δύο εύστοχες βολές από τον Χάτσερ.

Χαμένη ευκαιρία από τον Χάτσερ για να μειώσουμε.

68-64 Εύστοχος ο Χάτσερ σε μακρινό σουτ.

Τέλος 3ου δεκαλέπτου.

68-67 Τρίποντο ο Χάτσερ.

Άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη.

70-67 Οι λιθουανοί.

70-69 Ωραίο λέι απ του Χάτσερ.

Χαμένη ευκαρία από τον Μαργαρίτη,ευτυχώς κάνουν λάθος και οι Λιθουανοί.

70-71 Νέο καλάθι ο Χάτσερ.

Ο Χάτσερ δεν κρατιέται στο τελευταίο δεκάλεπτο και κερδίζει φάουλ.

Αστοχεί ο Χάτσερ σε τρίποντο αλλά κάνουν λάθος οι αντίπαλοι.

70-74 Τρομερό τρίποντο του Χάτσερ....!!!!!!!!!!!

70-77 Τρίποντο και ο Ντούβνιακ.

Επιθετικό φάουλ χρεώνεται στο Σκορτσιανίτη.Χάθηκε η ευκαιρία να μεγαλώσει η διαφορά.5' για τη λήξη του παιχνιδιού.

72-77 Καλάθι ο Ρινκάουσκας.

72-78 Μία εύστοχη βολή από τον Μάρκοβιτς.4'26'' πριν το τέλος.

72-80 Πάρα πολύ ωραίο καλάθι μετά από συνεργασία.

75-80 Τρίποντο ο Γιουσκεβίτσιους.

75-83 Απαντά ο Βασιλειάδης.

75-85 Κλέβει ο Μάρκοβιτς και καρφώνει.

75-88 Τρίποντο Ο Ντούβνιακ,2΄ πριν τη λήξη.

78-88 Καλάθι και φάουλ για τη Λιέτουβος.1'33'' πριν τη λήξη.

Λάθος από τον ΠΑΟΚ.

81-88 Τρίποντο από τον Γιουσκεβίτσιους.6 πόντοι συνεχόμενοι από τη Λιέτουβος και ο Μαρκόπουλος καλεί ταιμ άουτ.