Σε πλήρη δράση οι αντίπαλοι στο Eurocup

Το Ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ ξεκίνησε αυτό το Σαββατοκύριακο και σε πλήρη αγωνιστική δράση είναι πλέον και όλοι οι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στο Eurocup. Για ορισμένους μάλιστα τα επίσημα παιχνίδια ξεκίνησαν νωρίτερα.

Αναλυτικά...

Η Szolnoki Olaj, πρώτος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Eurocup, ηττήθηκε για πρώτη φορά στο Ουγγρικό πρωτάθλημα σε ένα παιχνίδι με τρομερό θέαμα και συγκλονιστική εξέλιξη, το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Η γηπεδούχος Atomeromu νίκησε 118-107 την Szolnoki Olaj που είχε σε τρομερή βραδιά τον David Vojvoda που πέτυχε 42 πόντους (4/11 τρίποντα), ενώ αγωνίστηκαν ακόμη οι: Rodney Green 19 (1), Aaron Craft 4 (1), Strahinja Milosevic 3, Akos Keller 11 (1), Kyryl Natyazhko 17 (3), Krisztian Wittmann 8 (2), Gabor Kovacs 2, Peter Zsiros, Balazs Peringer.
Για τον Atomeromu, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμερικανός Troy Barnes με 29 πόντους (3 τρίποντα).

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, την οποία θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ την 2η αγωνιστική (21/10) στη Ρωσία, είναι στην πρώτη θέση της VTB League, με τρεις νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Στο τελευταίο της παιχνίδι η Ζενίτ, νίκησε με 91-76 την VEF Riga στη Sibur Arena της Αγίας Πετρούπολης. Η Ζενίτ είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε 24-14 στην πρώτη περίοδο, δέχθηκε πίεση ως τη λήξη του ημιχρόνου (44-38), αλλά άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά στην τρίτη περίοδο (70-55) και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.

Για την ομάδα του Vasiliy Karasev, αγωνίστηκαν οι: Antipov 3 (1), Timma 15 (3), Korhcheev 2, Komissarov, Toolson 17 (2), Vikhrov 7 (1), Karpukhin, Dowdell 15, Valiev 6, Desiatnikov 2, Landry 24 (4), Golovin.
Για την VEF Riga, κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι: Mejeris 17, Hakanson 16 (2) και Nankivil 12.

Και η Avtodor Saratov είναι σε καλή κατάσταση. Η δεύτερη ομάδα από τη Ρωσία που είναι στον όμιλο του ΠΑΟΚ, νίκησε εντός έδρας με 68-60 την Kalev Tallin από την Εσθονία για την 3η αγωνιστική της VTB League και με ρεκόρ 2-1 νίκες είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. To παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 30ό λεπτό η Saratov ήταν μπροστά με 62-60 και στο τέλος κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας.
Με την Saratov αγωνίστηκαν οι: Lukashov, Armstead 7 (1), Klimenko 4, Chappell 12, Kolesnikov 16 (3), Brooks 8, Zabelin 4, Peterson 10, Nesterov 7 (1), Makiev.
Για την Kalev πρώτος σκόρερ ήταν ο Gregor Arbet με 166 πόντους (4).

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε η Besiktas στο πρωτάθλημα Τουρκίας. Ήττα και με διαφορά (79-96) από την πρωταθλήτρια Τουρκίας Pinar Karsiyaka, που είχε από το ξεκίνημα τον απόλυτο έλεγχο και ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (16-28) από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.
Για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ Besiktas αγωνίστηκαν οι: Murphy 12 (2), Lampe 6, Atsur 9 (1), Darden 9 (1), Ozmizrak 5 (1), Akyol 13 (2), Wolters 8, Seeley 10 (2), Radosevic 2, Senli, Giler 5 (1).
Για την Karsiyaka, από 22 πόντους σημείωσαν Gabriel και Iverson, 14 είχε ο Palacios και 13 ο Sipahi.

H Lietuvos Rytas είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος Λιθουανίας με 4-0 νίκες μετά την 4η αγωνιστική και στο τελευταίο της παιχνίδι νίκησε 100-77 την Juventus.
Για την Lietuvos Rytas που είναι στον όμιλο του ΠΑΟΚ και θα την αντιμετωπίσει ο «Δικέφαλος» την τελευταία αγωνιστική, αγωνίστηκαν οι: Orelikas 10 (2), Laprovittola 17 (2), Lukauskis 11 (1), Gailius 14 (2), Lavrinovic 11 (1), Juskevicius 6 (2), Kavaliauskas 10, Giedraitis 8 (2), Jucikas 11, Runkauskas 2, Seskus.
Για την Juventus πρώτος σκόρερ ήταν ο Zelionis με 13 πόντους.