Λετονία-ΠΑΟΚ, μέρος τρίτο…

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά απόψε το βράδυ το ταξίδι του που θα καταλήξει στη Λετονία, μία χώρα την οποία θα επισκεφθεί τρίτη φορά για έναν επίσημο αγώνα.

Η παράδοση που έχει ο ΠΑΟΚ δεν είναι καλή, αφού έχει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στη Λετονία, αλλά στην πρωτεύουσα, τη Ρίγα. Αυτή την φορά, αντίπαλος του ΠΑΟΚ είναι η Ventspils, που εδρεύει στην ομώνυμη πόλη.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη Λετονία την σεζόν 2002-03, με αντίπαλο την Skonto Riga για το FIBA Europe Cup. Ήττα με μεγάλη διαφορά (107-76) για τον ΠΑΟΚ, που στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 55-44. Σε εκείνο το παιχνίδι της 25ης Φεβρουαρίου 2003, με τον ΠΑΟΚ (που είχε προπονητή τον νυν πρόεδρό του, Μπάνε Πρέλεβιτς), είχαν αγωνιστεί οι: Milisavljevic 3, Αποστολίδης 6, Λιμνιάτης 1, Βασιλειάδης 15 (3), Χρήστου 12, Βασιλόπουλος 4, Κόμματος 18 (4), Μαυροκεφαλίδης 4 και Scott 12. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη Skonto Riga, αγωνίζονταν τότε ο νυν παίκτης του Παναθηναϊκού, Janis Blums.

Η επόμενη συνάντηση με ομάδα από τη Λετονία έχει την σεζόν 2011-12, στην πρεμιέρα των ομίλων του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Λετονία από την VEF Riga με 80-74 (στις 15/11/2011), ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ μόλις με έναν πόντο (45-44). Σε εκείνο το παιχνίδι, ο Σούλης Μαρκόπουλος είχε χρησιμοποιήσει τους: Giddens 17, Stiggers 5 (1), Goree 16 (2), Ντικούδη 12, Καλαμπόκη 9 (1), Wright 11 (1), Γιαννακίδη, Καλλές, Καλαμπάκα 2 και Τσακαλέρη.