Ήττα με το μυαλό στον ... Ιωνικό!

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και διακυμάνσεις στο σκορ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 77-84 από την JDA Dijon για την 11η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (22-15) στο 8΄, αλλά η Dijon μείωσε στον πόντο (22-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου (31-30 στο 15΄), αλλά οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Alexandre Chassang και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 3 πόντων (41-44).

Η Dijon ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 0-12 και έτσι βρέθηκε στο +15 (41-56 στο 24΄), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα δικό του σερί 12-0 και έτσι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 60-60 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο ΠΑΟΚ, βρίσκοντας σκορ από τον Bobby Brown, προηγήθηκε με 77-76 στο 37΄. Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, ο ΠΑΟΚ βραχυκύκλωσε επιθετικά και με ένα σερί 0-8, οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 77-84, με τον David Holston να σημειώνει σημαντικά καλάθια, όπως και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84

ΠΑΟΚ: Smith 17 (3), Σχίζας 4, Brown 10 (1), Τσόχλας 9 (3), Μαργαρίτης 1, Best, Καραμανώλης, Shorter 10, Wiggins 15, Σαρικόπουλος 4, Knowles 4

JDA Dijon: Solomon 10 (2), Sulaimon 12 (2), Leloup 3 (1) Holston 8 (2), Kulvietis 6 (2), Ulmer 15 (2), Loum 6, Chassang 15 (1), Julien 9 (1)