Μεγάλο διπλό με το μυαλό στη Λάρισα!

Για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας, στη Svyturio Arena, τη Neptunas με 80-86...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Antwaine Wiggins και Adam Smith, προηγήθηκε με 20-21 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος και είχε το προβάδισμα σε συνεχώς, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (33-40) στο 17΄με ένα τρίποντο του Aaron Best και με 40-47 λίγο πριν το τέλος του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 42-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη του ΠΑΟΚ, καθώς μπορεί να ξεκίνησε καλά και να προηγήθηκε με 42-52 χάρη σε ένα καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου, αλλά στη συνέχεια κόλλησε στην επίθεση και επέτρεψε στη Neptunas να προηγηθεί με 64-60.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους (75-64)στο 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Με το σκορ στο 77-70 στο 36΄, ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με ένα επί μέρους σκορ 3-16 και έφτασε στη νίκη με 80-86, με τους Shannon Shorter και Bobby Brown να είναι οι πρωταγωνιστές στο τελευταίο λεπτό.

Ο Shorter έκοψε το σουτ του Gytis Masiulis στα 36΄΄ με το σκορ στο 80-81 υπέρ του ΠΑΟΚ και στην επόμενη επίθεση, ο Bobby Brown σημείωσε το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα, διαμορφώνοντας το 80-84 στα 17΄΄! Τελικά, με 2 βολές του Adam Smith, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86

Neptunas: Pazera, Janavicius 11 (2), Sedereskis 5, Delininkaitis 15 (2), Slavinskas 11, Olisevicius 5 (1), Galdikas 9, Masiulis 13, Jogela 2, Gailius 16 (2), Williamson 2

ΠΑΟΚ: Smith 18 (3), Σχίζας 6, Brown 11 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Best 14 (2), Καραμανώλης, Shorter 8, Wiggins 13 (1), Σαρικόπουλος 2, Knowles 3