Ένας Σμιθ δεν εφερε την άνοιξη !

Για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o Δικέφαλος ηττήθηκε στην PAOK Sports Arena από την Falco KC Szombathely με 80-89...

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Falco Szombathely, καθώς έχασε με 80-89 στο "PAOK Sports Arena" για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και επέτρεψε στην Falco να προηγηθεί από την αρχή του αγώνα. Μπορεί ο Zane Knowles να κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, αλλά οι Ούγγροι ήταν εύστοχοι και προηγήθηκαν με 21-26 στο ημίχρονο.

Τα αμυντικά προβλήματα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα η Falco να διατηρήσει τη διαφορά και να την αυξήσει στους 14, τρέχοντας ένα σερί 0-7 στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ίδια εικόνα, με την Falco να φτάνει στο +17 (46-63) στο 27΄. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος ανέβασε την ένταση στην άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Adam Smith, μειώνοντας σε 54-63 στο 30΄ και σε 66-67 στο 34΄.

Η Falco, όμως, είχε απαντήσεις και με ένα σερί 0-11, βρέθηκε στο +12 (66-78), δείχνοντας να καθαρίζει το ματς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε εκ νέου και μείωσε σε 74-81, με τρίποντο του JeQuan Lewis στο 38΄. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά ο Aaron Best χρεώθηκε με βήματα στον αιφνιδιασμό, σε μια φάση που εξόργισε τον τεχνικό διευθυντή του ΠΑΟΚ, Νίκο Σταυρόπουλου, ο οποίος αποβλήθηκε. Τελικά, η Falco έφτασε στη νίκη με 80-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89

ΠΑΟΚ: Lewis 5 (1), Smith 31 (3), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Best 10 (2), Καραμανώλης, Wiggins 9, Egekeze, Σαρικόπουλος 7, Knowles 13

Falco Szombathely: Reddic 14, Curry 6 (2), Washington 9 (3), Perl 9, Varadi 13 (1), Benke 11 (2), Hooker 9 (1), Lake 8, Filipovity 10 (2)