Μεγάλο διπλό στη Βόννη!

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Γερμανία, καθώς επικράτησε της Telekom Baskets Bonn με 83-85 για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο αρχηγός της ομάδας, Βαγγέλης Μαργαρίτης, στην 300ή συμμετοχή με τον ΠΑΟΚ. έδωσε τη νίκη με καλάθι 12΄΄ πριν το τέλος και έβαλε τον ΠΑΟΚ και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς κόλλησε στην επίθεση στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα η Telekom Baskets Bonn να προηγηθεί με 25-15 στο 10΄.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων, αλλά ο ΠΑΟΚ άλλαξε το πρόσωπό του στην επίθεση και έχοντας 7/8 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε ακόμα και στους 3 (46-43), πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την Telekom Baskets Bonn στο +5 (50-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να σκοράρει με πολύ καλά ποσοστό από την περιφέρεια και έτσι, όχι μόνο πέρασε μπροστά στο σκορ με 59-60, αλλά κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 9 πόντων (64-73). Με ένα σερί 5-0, όμως, οι Γερμανοί μείωσαν σε 69-73 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σερί συνεχίστηκε με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και η Telekom Baskets Bonn ισοφάρισε σε 73-73, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Με ένα καλάθι του Aaron Best και ένα τρίποντο του Adam Smith, o ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 78, αλλά οι Γερμανοί προσπέρασαν με 81-78.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν το έβαλε κάτω, καθώς ισοφάρισε με ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη και πέρασε μπροστά με 81-83 χάρη σε ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Zane Knowles. Η Bonn ισοφάρισε σε 83-83 με 2/2 βολές του Martin Breunig, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε νικητήριο σουτ από τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη και πήρε τη νίκη με 83-85, καθώς οι Γερμανοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85

Telekom Baskets Bonn: Saibou 2, Jones 6, Subotic 8 (1), Lischka 7, Frazier 11, DiLeo 9 (1), Breunig 14, Bartolo 10 (1), Simmons 6 (1), Zimmerman 10

ΠΑΟΚ: Lewis 12 (2), Smith 22 (6), Σχίζας 2, Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 17 (3), Best 16 (3), Wiggins 4, Egekeze, Σαρικόπουλος 1, Knowles 5