Μεγάλη νίκη επί της Μπρίντιζι!(vid)

Την πρώτη του φετινή νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας της Happy Casa Brindisi με 95-91 για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων σε κανένα σημείο του παιχνιδιού!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Adam Smith κράτησε τον ΠΑΟΚ στην επίθεση, έχοντας 10 πόντους με 2/3 τρίποντα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 23-23. Στην δεύτερη περίοδο, ο JeQuan Lewis πήρε την σκυτάλη από τον συμπατριώτη και έφτασε τους 11 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ με τη λήξη της δεύτερης περιόδου ήταν ισόπαλο με 45-45.

Στην Τρίτη περίοδο, η Happa Casa Brindisi προηγήθηκε με 52-59 στο 25΄, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 12-0, το οποίο ξεκίνησε με 2 τρίποντα του Aaron Best και προηγήθηκε με 64-59 στο 27΄. Η Happy Casa Brindisi προηγήθηκε με 70-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη σε 2 βολές του Kelvin Martin σε «νεκρό» χρόνο.

Η Brindisi είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν με 75-81 στο 35΄, σημείο στο οποίο αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο αρχηγός, Βαγγέλης Μαργαρίτης. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλάθια των Zane Knowles, JeQuan Lewis και Adam Smith, πέρασε μπροστά με 89-86 στο 38΄, ενώ ο Antwaine Wiggins πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι 49'' πριν από τη λήξη διαμορφώνοντας το 91-86. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 95-91!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91

ΠΑΟΚ: Lewis 18 (1), Smith 27 (3), Σχίζας 2, Καρράς, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 4, Best 19 (2), Wiggins 9, Egekeze, Σαρικόπουλος 3, Knowles 11.

Happy Casa Brindisi: Brown 19, Banks 15 (2), Martin 23 (2), Radosavljevic 2, Zanelli 3 (1), Gaspardo 5, Campogrande 3 (1), Thompson 10 (1), Stone 8, Ikagni 3 (1)