Ήττα...στις λεπτομέρειες!

Για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Γαλλία, στο  Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy, από την JDA Dijon με 81-76...

Ο πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του στο Basketball Champions League, αλλά λύγισε στο τέλος και έχασε από την JDA Dijon με 81-76 για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, με τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη χάρη σε 3 συνεχόμενα τρίποντα του David Holston στα τελευταία 80''.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε από το ξεκίνημα του αγώνα να κρατήσει χαμηλό ρυθμό στο παιχνίδι και το κατάφερε μέχρι έναν βαθμό, έχοντας το προβάδισμα με 13-14 στο 8΄, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με την Dijon να προηγείται με 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Γάλλοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, ανέβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους (34-25 στο 16΄), αλλά με συνεχόμενες θετικές ενέργειες του JeQuan Lewis, o ΠΑΟΚ μείωσε σε 36-32, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 41-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Dijon ανέβασε τη διαφορά στους 10 (52-42), αλλά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά έτρεξε ένα σερί 0-9, με τον Adam Smith να πετυχαίνει τους 5 πόντους, μειώνοντας στον πόντο (52-51). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Dijon στο +1 (60-59).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 0-6, που τον έφερε στο +5 (60-65), με τον ΠΑΟΚ να μένει μπροστά μέχρι και το 37΄. Η Dijon έμεινε στο παιχνίδι χάρη στα τρίποντα και με τον David Holston να ευστοχεί σε 3 διαδοχικά στο τελευταίο 1'20'' προηγήθηκε με 79-76 22'' πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ βρήκε καλό σουτ με τον JeQuan Lewis στην τελευταία του επίθεση, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε και ο Jeremy Leloup με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

JDA Dijon: Solomon 13, Sulaimon 11 (1), Young 5, Leloup 8 (2), Holston 17 (5), Ulmer 5 (1), Loum, Chassang 10, Julien 12 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 13 (2), Smith 10 (1), Σχίζας, Τσόχλας 4, Μαργαρίτης 9 (1), Best 2, Wiggins 8 (1), Egekeze 6, Σαρικόπουλος 14, Knowles 10