Ήττα εκτός προγράμματος από κάποια Falco!

Για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας την ουγγρική Falco Szombathely με 76-66...

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 36΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός στο τελευταίο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Amanze Egekeze και Aaron Best προηγήθηκε με 11-20, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με τον ΠΑΟΚ στο +4 (16-20).

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει σε θέση οδηγού και να προηγηθεί με 32-36 στο 20΄, χάρη σε ένα καλάθι του Aaron Best με τη λήξη.

Στην Τρίτη περίοδο, η Falco Szombathely είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, αρχικά χάρη σε καλάθια του Απόλλωνα Τσόχλα και στη συνέχεια χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Antwaine Wiggins 5.6΄΄ πριν από τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (55-56).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 36΄, όταν η Falco ήταν μπροστά με 63-62. Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, δίνοντας στους γηπεδούχους το δικαίωμα να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και έτσι γνώρισε την ήττα με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-36, 55-56, 76-66

Falco Szombathely: Reddic 8, Washington 2, Perl 23 (3), Varadi 8 (1), Benke 15 (1), Hooker 10, Lake 2, Filipovity 8 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 3, Smith 13 (2), Τσόχλας 8 (1), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 1, Best 11 (2), Wiggins 9, Egekeze 11 (3), Σαρικόπουλος 4, Knowles 6

.........................................