Άποντος στο τελευταίο πεντάλεπτο και ήττα!

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena από την τουρκική Μπεσίκτας με 60-69 ...

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε από την Besiktas με 55-69 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος για 35 λεπτά, αλλά έμεινε χωρίς πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα σερί 0-14 και να γνωρίσει την ήττα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σκορ από τους JeQuan Lewis και Adam Smith και την Besiktas από τον Todrick Gother, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με 2 εύστοχες βολές του JeQuan Lewis, προηγήθηκε με 33-27 στο 18΄. Με ένα τρίποντο του Gothrer, όμως, η Besiktas μείωσε στον πόντο με τη λήξη του πρώτου μέρος (33-32).

Οι άμυνες έγιναν πολύ πιο δυνατές στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ με 38-42 στο 26΄. Ένα καλάθι και φάουλ του Zane Knowles και ένα τρίποντο του JeQuan Lewis με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, έδωσαν στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 49-47.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με 2 τρίποντα του Amanze Egekeze, προηγήθηκε με 60-55, 5΄21΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο κομμάτι, όμως, ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο, ενώ η Besiktas έτρεξε ένα σερί 0-14, παίρνοντας τη νίκη με 60-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69

PAOK: Lewis 19(3), Smith 8, Σχίζας 3 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 2, Best 4 (1), Wiggins 5, Egekeze 6 (2), Sarikopoulos 2, Knowles 11.

Besiktas: Gotcher 19 (5), Al, Akpinar 3 (1), McKissic 5, Batuk 10 (2), McAdoo 12, Yildizli 5 (1), Savas 4, Theodore 11 (1), Djurisic