Διπλό στο ΟΑΚΑ αλλά ... δεν έφτανε!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 62-63, σε επαναληπτικό παιχνίδι της φάσης των play offs του Basketball Champions League και αποκλείστηκε...

O ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 62-63 στον δεύτερο αγώνα του TOP 16 του Basketball Champions League, αλλά αποκλείστηκε από τα προημιτελικά της διοργάνωσης, λόγω της ήττας του με 75-84 στον πρώτο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στον αμυντικό τομέα, αλλά πολύ άστοχος από την περιφέρεια, καθώς είχε 4/18 τρίποντα και δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με 5 πόντους του Milenko Tepic προηγήθηκε με 5-10 στο 5΄. Η ΑΕΚ όμως βρήκε λύσεις μέσα από τη δημιουργία του Jordan Theodore και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στους 7 (23-16), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και με ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα ισοφάρισε σε 23-23. Ο ΠΑΟΚ όμως, δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 30-23 και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (32-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε διαφορά 9 πόντων (39-30), αλλά μετά τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-46 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (45-47).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 45-50 χάρη σε ένα τρίποντο του Phil Goss, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα γρήγορο 5-0, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 50-50. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει την πρόκριση καλύπτοντας το -9 του πρώτου αγώνα με τρίποντα, αλλά ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα να πάρει μεν τη νίκη με 62-63, αλλά να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63

ΑΕΚ: James 8, Σάκοτα 6, Τσαλμπούρης 3 (1), Maciulis 10 (2), Λαρεντζάκης 8, Griffin 8 (2), Theodore 2, Sant-Roos 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Hunter 11

ΠΑΟΚ: Jefferson 11, Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας 2, Κόνιαρης 4, Tepic 9 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 3 (1), Hatcher 10 (1), Garrett 2, Goss 5 (1)