Πλήρωσε το καταστροφικό 1ο δεκάλεπτο!

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα και έχασε από την ΑΕΚ με 75-84 στον πρώτο αγώνα της φάσης των Playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα μας βρέθηκε στο -24 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά παίρνοντας δύναμη από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περίπου 5.500 φίλαθλοι του. Η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της 13ης Μαρτίου στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 4-28 στο 7΄, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 11-30 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με πόντους των Milenko Tepic και William Hatcher.

Η κατάσταση ήταν διαφορετική στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από τον Phil Goss και τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 32-37 στο 16΄. Η ΑΕΚ πάντως, διατήρησε το προβάδισμα και βρέθηκε στο +9 (36-45) με πρωταγωνιστή τον Vince Hunter, ο οποίος είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και με όπλο της την άμυνα, όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά, αλλά την έφερε και πάλι στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς προηγήθηκε με 46-65 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε δύναμη από τον κόσμο του και με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Κόνιαρη, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να τη ρίξει στους 9 (75-84), χάρη σε ένα τρίποντο του νεαρού γκαρντ με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84

ΠΑΟΚ: Jefferson 12, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 18 (4), Tepic 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 3 (1), Hatcher 4, Garrett 6, Goss 6 (1)

ΑΕΚ: James, Σάκοτα 16(3), Maciulis 9 (3), Λαρεντζάκης 4, Μωραϊτης, Τheodore 8, Sant-Roos 14 (2), Griffin 13 (1), Γιαννόπουλος, Hunter 20

..........................................

64-76 Jefferson και time out

Συνεχόμενα φάουλ σε βάρος μας από τα κοράκια!

Τέλος 3ης περιόδου

Διαδοχικά χαμένα δίποντα και τρίποντο στη συνέχεια!

46-65 με 1/1 βολές ο Sakota

46-64 καλάθι και φάουλ ο Roos. Άστοχος στη βολή και τεχνική ποινή στον πάγκο μας!

Άστοχος ο Hatcher σε δίποντο

36-45 Hunter με καλάθι και φάουλ, αστοχος στην πρώτη βολή που επαναλήφθηκε και πάλι άστοχος

2ο δεκάλεπτο

Tέλος 1ης περιόδου, κακή η αμυντική μας λειτουργία, με πολλά προβλήματα και στην επίθεση!

11-30 με 2/2 βολές ο Sakota

11-28 με 2/2 βολές ο Hatcher

9-28 Tepic

6-28 Μαργαρίτης

4-28

4-26 με 2/2 βολές ο Griffin

4-24 Τheodore, χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσαμε να κάνουμε!

Ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει με Κόνιαρη, Goss, Tepic, Χρυσικόπουλο, Jefferson

.........................................

Το pregame της αναμέτρησης ...

Οι αποστολές των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Jefferson, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Κόνιαρης, Tepic, Τσόχλας, Μαργαρίτης, Ζάρας, Hatcher, Garrett, Goss

ΑΕΚ: James, Σάκοτα, Τσαλμπούρης, Maciulis, Λαρεντζάκης, Μωραϊτης, Τheodore, Sant-Roos, Griffin, Γιαννόπουλος, Hunter

Λίγα λεπτά μετά τις 19:00, υπάρχει μεγάλη κινητικότητα εκτός γηπέδου, αλλά όσοι έχουν ήδη πάρει θέση τις κερκίδες δεν είναι πολλοί

Διαιτητές της αναμέτρησης ορίστηκαν οι: Γκλίσιτς (Σέρβος), Ζάστσουκ (Ουκρανός), Τσιουλίν (Ρουμάνος)

Απών από την αποστολή του ΠΑΟΚ ο Jamal Jones και από την ΑΕΚ οι Καββαδάς - Ξανθόπουλος