Η κατάσταση στον όμιλο: Πέρασαν ΠΑΟΚ και Venezia, μάχη για το τελευταίο εισιτήριο

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της Fribourg Olympic σε συνδυασμό με τις ήττες των Hapoel Holon και Nanterre από τις Bonn και Venezia φέρνουν τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του Basketball Champions League μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Μαζί με τον ΠΑΟΚ, την πρόκριση έχουν εξασφαλίσει και οι Iberostar Tenerife και Venezia, ενώ το τελευταίο εισιτήριο θα δοθεί στο νικητή του παιχνιδιού της τελευταίας αγωνιστικής ανάμεσα στην Hapoel Holon και τη Nanterre. Ας δούμε, όμως, τι έγινε α παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου...

Η Reyer Venezia επικράτησε της Nanterre στη Γαλλία με 80-89 στην παράταση και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά και την 2η θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, αλλά ο Andre De Niocolao ισοφάρισε το παιχνίδι σε 74-74, ακριβώς με τη λήξη! Στην παράταση οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι και έφτασαν στη 9η νίκη τους στη διοργάνωση. Ο Μitchel Watt είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Julyan Stone με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την πλευρά της Nanterre, η οποία ήταν... ασυνήθιστα άστοχη από την περιφέρεια με 4/24 τρίποντα, ο Jeremy Senglin είχε 25 πόντους με 8/20 σουτ.

Στη Γερμανία, η Τelekom Baskets Bonn επιβλήθηκε της Hapoel Holon με 91-83, αλλά αυτή η επιτυχία της έμεινε χωρίς αντίκρυσμα, καθώς μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Fribourg, δεν έχει καμία ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια με 14 επιθετικά ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο James Webb III με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των Ισραηλινών, οι οποίοι έπαιξαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τον Corey Walden, ο Guy Pnini είχε16 πόντους.

Τέλος, στην Ισπανία, η επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Iberostar Tenerife, διέλυσε την BK Opava με 97-38, πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της διοργάνωσης. Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι Ισπανοί πήρα διαφορά 21 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο από την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν ο Pierre Antoine Gillet με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.