H κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Σε... θρίλερ αναμένεται να εξελιχθεί η υπόθεση πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, την UNET Holon και τη Nanterre 92, ομάδες που ισοβαθμούν στην 3η θέση του ομίλου με ρεκόρ 7-5.

Στο Ισραήλ, η UNET Holon έδωσε μεγάλη μάχη με την Iberostar Tenerife, αλλά οι Ισπανοί ήταν εξαιρετικοί στην 4η περίοδο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-88, εξασφαλίζοντας κα μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο. Η Holon προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (47-34) στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, αλλά η Tenerife έκλεισε την ψαλίδα και βρέθηκε στο -2 (59-57) στο 30΄. Οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 36΄(74-73), αλλά σε εκείνο το σημείο η Tenerife έτρεξε ένα σερί 13-0 και «καθάρισε» το παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Nicolas Brussino με 20 πόντους, ενώ ο Tim Abromaitis είχε 16 πόντους. Από την πλευρά της Holon, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Corey Walden, ο DeQuan Jones είχε 19 πόντους και ο Darion Atkins 14.

Στην Ελβετία, η Nanterre 92, επικράτησε της Fribourg Olympic με 81-92, με τους Γάλλους να πετυχαίνουν την 5η διαδοχική νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις. Το μεγάλο «όπλο» της Nanterre 92 ήταν για άλλη μια φορά η ευστοχία της από την περιφέρεια, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 16/28 τρίποντα, με τους Hugo Invernizzi και Dominic Waters να τελειώνουν τον αγώνα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να έχει και 8 ασίστ. Η Fribourg από την άλλη, είχε σε πολύ καλή μέρα τον Justin Roberson, ο οποίος είχε 18 πόντους, αλλά και τον Babacar Toure, που είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στην Ιταλία, τέλος, στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, η Telekom Baskets Bonn έκανε την έκπληξη, καθώς επιβλήθηκε της Reyer Venezia με 69-73. Με τον Chris O'Shea, πλέον, στον πάγκο, οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί στην 4η περίοδο, καθώς κράτησαν τους Ιταλούς στους 13 πόντους και πήραν μία νίκη, η οποία τους κρατάει στο κόλπο της πρόκρισης και τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα όσον αφορά την πρόκριση στο FIBA Europe Cup. Πρώτος σκόρερ των Γερμανών ήταν ο Bojan Subotic με 16 πόντους, ενώ για τη Venezia, η οποία έμεινε εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης και... έμπλεξε σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση, ο Deron Washington είχε 17 πόντους.