Διέλυσε την Fribourg στο "Παλατάκι"

Για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, o Δικέφαλος διέλυσε στην PAOK Sports Arena την Fribourg με 92-61 ...

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων και πήρε την πιο εύκολη νίκη της σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, καθώς έτρεξε ένα σερί 14-0 στα πρώτα 4 λεπτά με 2 τρίποντα του Milenko Tepic και ένα του Λίνου Χρυσικόπουλου, ενώ με ένα τρίποντο του Jamal Jones στο 8΄, πήρε διαφορά 20 πόντων (26-6). Τελικά, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 32-10. Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ συντηρούσε μια διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων, την οποία έφτασε στους 27 (51-24), με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως είναι λογικό, το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τον ΠΑΟΚ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 32 πόντων (69-37) και να παίρνει τελικά τη νίκη το ευρύ, αλλά απόλυτα δίκαιο 92-61.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 14/28 τρίποντα, ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 16 πόντους, ενώ ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 12 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ: Jones 10 (3), Moreira 8, Χρυσικόπουλος 8 (1), Κόνιαρης 12 (3), Αθηναίου 16 (3), Tepic 10 (2), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 2, Hatcher, Garrett 8, Goss 9 (1)

Fribourg: Jaunin 5 (1), Steinmann 5, Gravet 6, Madjan, T. Jurkovitz 3 (1), Toure 15, Watts 13 (1), Madiamba, Roberson 2, Williamson 7, Timberlake 3, N. Jurkovitz 1

............................................

92-61 Στέινμαν

92-59 Αθηναίου

89-59 Γιούρκοβιτς

89-56 με 2/2 βολές ο Γκάρετ

87-56 με κάρφωμα ο Γκάρετ