Επική νίκη σε νεκρό χρόνο!

Για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην PAOK Sports Arena τη Ναντέρ με 83--82, χάρη σε βολή του Μαργαρίτη σε σχεδόν νεκρό χρόνο...

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 3 πόντους 14" πριν το τέλος, αλλά οι βολές των Θοδωρή Ζάρα και Βαγγέλη Μαργαρίτη του έδωσαν την σπουδαία νίκη!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Yanick Moreira, ο οποίος είχε 10 πόντους στα πρώτα 8΄και βοήθησε την ομάδα του να κλείσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (20-18).

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, βρήκε σκορ από τους Λίνο Χρυσικόπουλο, Jamal Jones και William Hatcher και προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (37-27) μετά από ένα τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου στο 17΄. Οι Γάλλοι έβρισκαν σκορ από την περιφέρεια με τον Adas Juskevicius, ο οποίος είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 6 πόντους (41-35).

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Lahaou Konate να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στη Nanterre με 46-48 στο 25΄. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 5 πόντων (49-54) και αν δεν υπήρχε ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με 3/4 τρίποντα, η διαφορά του ενός πόντου με την οποία ήταν μπροστά οι Γάλλοι στο τέλος τρίτου δεκαλέπτου (53-54) θα ήταν μεγαλύτερη.

Ένα τρίποντο του Lahaou Konate και ένα καλάθι και φάουλ του Dominic Waters έφεραν τους Γάλλους στο +7 (57-64), 6΄50" πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (74-76) με συνεχόμενους πόντους των Λίνου Χρυσικόπουλου και Φιλ Γκος και ισοφάρισε με τον Θοδωρή Ζάρα (76-76) 2΄14" πριν το τέλος. Οι Γάλλοι απάντησαν με ένα καλάθι και φάουλ του Haukur Palsson (76-79), αλλά ο Phil Goss με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 79-79, 48΄ πριν το τέλος.

Η Nanterre βρήκε πόντους με βολές των Dominic Waters (2/2) και Jeremy Senglin (1/2), και προηγήθηκε με 79-82. Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και με 3/3 11" πριν το τέλος έκανε το 82-82, ο Waters αστόχησε, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ 0.3" πριν το τέλος. O αρχηγός του ΠΑΟΚ έβαλε την πρώτη βολή και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 83-82!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

ΠΑΟΚ: Jones 7 (1), Moreira 12, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας, Κόνιαρης, Αθηναίου 3 (1), Tepic, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 18 (4), Hatcher 10, Garrett 2, Goss 11 (3)

Nanterre 92: Treadwell 4, Juskevicius 19 (5), Konate 15 (3), Gamble 4, Invernizzi, Waters 14 (1), Palsson 16 (3), Came, Pansa, Senglin 10 (1)

.................................................

Μέσα η πρώτη! Έξω η δεύτερη και 83-82

Δίνουν βολές σε σχεδόν νεκρό χρόνο! Μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το ματς!

Άστοχος ο Γουοτερς, ριμπάουντ ο Μαργαρίτης. Στη συνέχεια ο Γκαμπλ κάνει φάουλ στον Μαργαρίτη και οι διαιτητές βλέπουν στο ριπλέι αν το φάουλ ήταν εκπρόθεσμο ή όχι

82-82 με 3/3 και time out οι Γάλλοι. Στην κόψη του ξυραφιού το παιχνίδι!

Τον μιμήθηκε ο Γιουσκεβίτσιους

Άστοχος ο Κόνιαρης και δεν ξέρουμε με ποια λογική πήρε την προσπάθεια!

Time out o ΠΑΟΚ, 1:57

76-79 Πάλσον με καλάθι και φάουλ

2:16 time out οι Γάλλοι

76-76 Ζάρας μετά από τάπα του Γκάρετ στον Σένγκλιν

74-76 με 2/2 βολές ο Χρυσικόπουλος

72-76 Γιουσκεβίτσιους, η περιφερειακή μας άμυνα για κλάματα!

72-73 Γκος!

69-73 Σέγκλιν

69-71 Χρυσικόπουλος

67-71 Πάλσον

67-69 με 2/2 βολές ο Γκος, 4 λεπτά ακόμη!

53-56 Γκαμπλ

Αθηναίου, Ζάρας, Τζόουνς, Χρυσικόπουλος και Γκάρετ ξεκινάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αναζητείται ο Γκος!

4ο δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου

0/2!!! Το είδαμε και αυτό!

Βολές ο Τέπιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 30"!

53-54 με 1/2 βολές ο Ζάρας

Η σειρά του Γιουσκεβιτσιους να αστοχήσει

52-54 Ζάρας!

49-54 με 2/2 βολές ο Πάλσον

Και ο Χρυσικόπουλος δεν μπορεί να σκοράρει από τη γωνία ...

Άστοχος ο Τζόουνς σε τρίποντο όπως και ο Τρέντγουελ σε δίποντο στη συνέχεια

49-52 με 2/2 βολές του Κονατέ

49-50 Γκάμπλ

49-48 Ζάρας

46-48 Κονατέ και time out o Παπαθεοδώρου στα μισά της περιόδου

Λάθος ο Τέπιτς, δεν είναι καλή η εικόνα του ΠΑΟΚ σε αυτό το δεκάλεπτο!

41-37 Τρέντγουελ

Άστοχος ο Μαργαρίτης στην πρώτη επίθεση του δεκαλέπτου και ο Τέπιτς στην επόμενη