Ήττα από τη Βόννη στο 400ό παιχνίδι!

Για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε από τη Βόννη με 95-100...

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και παρά την μεγάλη του προσπάθεια να επιστρέψει και πάρει τη νίκη, δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 0-2 μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές του ομίλου.

Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο είχαν 5/8 τρίποντα και έτσι πήραν διαφορά 10 πόντων (23-33), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από τον Σταύρο Σχίζα, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα και πέτυχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Phil Goss, ο οποίος αγωνίστηκε στο πρώτο φεινό επίσημο παιχνίδι και τον Yanick Moreira, που τελείωσε τα πρώτο μέρος με 10 πόντους, μειώνοντας στους 4 (53-57).

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 6-16 και ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (59-73). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει ρυθμό στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 (76-82).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων στο 35΄(78-89). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε στους 5 (90-95) στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 95-100.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 19 πόντους, ενώ οι Yanick Moreira και Σταύρος Σχίζας είχαν από 12 πόντους, ο Phil Goss 11 και ο William Hatcher 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100

ΠΑΟΚ: Moreira 12, Χρυσικόπουλος 19 (1), Σχίζας 12, Κόνιαρης 5, Αθηναίου 7 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 3 (1), Pope 7 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Hatcher 10 (2), Goss 11 (2)

Telekom Baskets Bonn: Gibson 6, Reischel 4 (1), Subotic 18 (1), James 21 (3), Jackson 5, Bartolo 12 (1), Mayo 20 (3), Webb III 7 (1), Jasinski 7 (1), Falkenstein

...............................................

91-98 με 1/2 βολές ο Σχίζας

Κλέβει ο Κόνιαρης, κάνει λάθος πάσα και 90-98 ο Τζέιμς από τη γωνία! Πολύ καθοριστικό σημείο στο παιχνίδι! Αντί να κατέβει η διαφορά στο -3 ή -2 πήγε στο -8

78-82 με 2/2 βολές ο Χρυσικόουλος

Αθηναίου, Χάτσερ, Ζάρας, Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης ξεκινούν για τον ΠAOK στο τέταρτο δεκάλεπτο

63-73 με 2/2 βολές ο Αθηναίου

Αποβάλλεται ο Γουεμπ για χειρονομία προς την κερκίδα!

Time out o ΠΑΟΚ

Αυτό που βλέπουμε και στο 3ο δεκάλεπτο δεν είναι διαιτησία!

56-60 Μέιο

56-57 Γκος μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ!

3ο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ γιορτάζει τα 400 ευρωπαϊκά του παιχνίδια. Θανάσης Πασχάλης, Τζον Κόρφας, Σωτήρης Νικολαΐδης, Νίκος Σταυρόπουλος και Βαγγέλης Μαργαρίτης...

Τέλος 2ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 12/13 βολές (10/13 η Βόννη), 13/19 δίποντα (13/23 η Βόννη), 5/11 τρίποντα (7/14 οι Γερμανοί), 17 ριμπάουντ (έναντι 12), 6 λάθη (μόλις 1 οι φιλοξενούμενοι!).

53-57 Πόουπ

51-57 με 2/2 βολές ο Μέιο, οι 57 πόντοι που δεχτήκαμε ως τώρα είναι πολύ μεγάλο νούμερο! Μιλάμε για αεράμυνα!

51-55 Σούμποτιτς

51-53 Πόοουπ

48-53

48-51 Γκος

46-51 με 1/1 βολές του Γουέμπ μετά από τεχνική ποινή στον Χρυσικόπουλο

46-50 με 2/3 βολές

Τρεις βολές ο Γουέμπ! Πάρα πολύ αυστηρό το φάουλ έως ανύπαρκτο το φάουλ που δόθηκε από τα κοράκια!

Σε αρκετές περιπτώσεις η διαιτησία παίζει τους Γερμανούς!

2ο δεκάλεπτο

Τέλος 1ης περιόδου, με τη Βόννη να έχει 5/8 τρίποντα την ώρα που ο ΠΑΟΚ έχει 1/4

Άστοχος ο Χάτσερ σε τρίποντο

Κόνιαρης, Χάτσερ, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Μαργαρίτης η πεντάδα μας, 3 λεπτά για το δεκάλεπτο