Μπορούσε και καλύτερα ...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Pinar Karsiyaka με 74-68 στο "PAOK Sports Arena" στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους στο 36΄, καθώς ήταν εξαιρετικός στα πρώτα 16 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της Σμύρνης την επόμενη Τετάρτη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Darnell Jackson (7 πόντοι) και Phil Goss (5 πόντοι), προηγήθηκε με 20-13 στο 9΄, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος στο 20-16.

Η Karsiyaka ισοφάρισε σε 20-20 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τους Terran Petteway και Βαγγέλη Μαργαρίτη και κράτησε το προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 39-37, ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη, αν οι Τούρκοι δεν έβρισκαν τόσο εύκολα σκορ από την γραμμή των βολών (16/22 στο πρώτο ημίχρονο).

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Pinar Karsiyaka πέτυχε συνολικά 7 πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά για τον ΠΑΟΚ να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (55-44).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει πολύ καλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 που ολοκληρώθηκε με ένα λέι απ του Βαγγέλη Μαργαρίτη, προηγήθηκε με 69-50. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν πολλά λάθη, αλλά και αρκετά αχρείαστα φάουλ, με αποτέλεσμα η Karsiyaka να «κλείσει» την ψαλίδα μειώνοντας αρκετά τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ τελικά, πήρε τη νίκη με 74-68, αποκτώντας ένα προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68

ΠΑΟΚ: Petteway 9 (1), Χρυσικόπουλος 2, Krubally 10, Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 10 (1), Jackson 13 (1), Goss 13 (2), Jones 3 (1)

Pinar Karsiyaka: Ugurlu 10, Turen 8, Waters 10, Banic 6, Wood 5, Kennedy 16 (1), Jones 13 (1), Gulaslan

.................................................................................................................

Λήξη αγώνα

74-68 τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, πέφτει πολύ η διαφορά

74-65

Πάλι λάθος από τον Γκος, αντεπίθεση για τους Τούρκους

59'' για τη λήξη

74-63

74-61 με δυο βολές από τον Κρουμπάλι

72-61 μια βολή από Κατσίβελη, αλλά παίρνει το rebound

71-61 3 βολές για τους Τούρκους (έχουν εκτελέσει 36! βολές)

1'47'' για τη λήξη

71-58

Νέο λάθος από τον Γκος, ο οποίος κάνει και αντιαθλητικό στη συνέχεια. Κάκιστη επιλογή.

71-56 Γκος με βηματάκι προς τα πίσω και σουτ

69-56 δυο βολές και η μπάλα στους Τούρκους, λόγω αντιαθλητικού

Εύκολο λάθος από τον Γκος. Πρέπει να κρατηθεί η διαφορά.

69-54 ο γκος έχασε ευκαιρία στην προηγούμενη επίθεση

69-52 3'20'' για τη λήξη

69-50 Μαργαρίτης με λέυ απ

67-50 Γκοοοοοςςςς!!!!!!για 3!!!!

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας πολύ καλή άμυνα μάζεψε πολύ τους Τούρκος

64-50 Μαργαρίτης με 2 βολές

5'15'' για τη λήξη

62-50 Κατσίβελης στον αιφνιδασμό

60-50

60-48 δυο εύστοχες βολές από τον Κρουμπάλι

58-48

7' για τη λήξη του αγώνα

32-31 τρεις βολές εύστοχες

Εύκολα σφυράνε οι διαιτητές γεμίζοντας φάουλ τον ΠΑΟΚ, τεχνική ποινή στον Μαργαρίτη

3'22'' για το ημίχρονο

32-28 Κρουμπάλι

30-28 νέο λάθος και καλάθι για τους φιλοξενούμενους

30-26 μια βολή

30-25 Μαργαρίτης για 3!!

27-25 με μια εύστοχη βολή