Καθάρισε τους Λετονούς και πέρασε ως 3ος!

Για την 14η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε 59-80 στη Λετονία την Ventspils και πέρασε ως τρίτος στην επόμενη φάση.

Ρεσιτάλ ΠΑΟΚ στη Λετονία και πρόκριση διά περιπάτου στον ευρωπαϊκό «τελικό» με τη Βέντσπιλς (80-59)! Μπασκετάρα επί 40 λεπτά και 3η θέση για τον Δικέφαλο!

Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του Champions League! Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στη Λετονία, κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και επιβλήθηκε της Βέντσπιλς με 80-59, φτάνοντας στο 7-6 και στη τρίτη θέση του Β' Ομίλου της διοργάνωσης, αφού η Τενερίφη επικράτησε της Νεπτούνας (83-67).

Ο Δικέφαλος άφησε πίσω του το κακό ξεκίνημα στον πρώτο γύρο της διοργάνωση, ξεπέρασε το 1-5 και ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά που τον είχαν... ξεγραμμένο, παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League! Εξαιρετική εμφάνιση από τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Ουσμάν Κρουμπάλι και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, με την άμυνα να αποδεικνύεται για άλλη μία φορά ένα σημαντικό όπλο για τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-2 στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ωστόσο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα μικρό σερί 5-0 που τους έφερε άμεσα μπροστά στο σκορ (7-5, 4'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και απάντησε με ένα εντυπωσιακό 10-0 που του έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (15-7) στο 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +9 (17-8, 8'), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (23-19).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε την διαφορά στους 9 πόντους (28-19), κρατώντας την Βέντσπιλς μακριά από το καλάθι για τρία λεπτά. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πήρε το... όπλο του και με διαδοχικούς πόντους έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +15 (36-21, 14΄), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στη συνέχεια την διαφορά στους 8 (42-34, 18'). Ο «Δικέφαλος έκλεισε πάντως το πρώτο ημίχρονο στο +10 (46-36), επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του το παρκέ.

Οι Λετονοί μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο 9-0 μείωσαν στο καλάθι (46-45, 22') μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα, παραμένοντας σταθερά μπροστά στο σκορ, χάρη και στις προσπάθειες του Μαργαρίτη (57-50, 27'). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε ρυθμό και ανέβασε εκ νέου την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52, 28'), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (67-54).

Η διαφορά έφτασε τους δεκαπέντε πόντους (69-54) στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα, έχοντας βάλει και τις βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και προσπάθησαν να επιστρέψουν, μειώνοντας στους δέκα (69-59, 34'), όμως το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου παρέμεινε ιδιαίτερα συγκεντρωμένο και δεν έδωσε... ελπίδες στην Βέντσπιλς. Ένα τρίποντο του Γκος έφερε την διαφορά στους 18 (77-59, 37') και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τελικά τον... περίπατο στη Λετονία με (80-59), φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 54-67, 59-80

Ventspils: Hamilton, Barnett 6 (1), Grinbergs, Jakovics 5 (1), Lomazs 4, Ubilla 17 (2), Freimanis 8 (2), Skele 3, Gulbis 8, Jucikas 6, Zakis 2

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5 (1), Krubally 12, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Ζάρας 9 (2), Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Καραμανώλης, Κατσίβελης 3 (1), Jackson 2, Goss 10 (2), Jones 11 (1)

.............................................................

52-62 Χαραλαμπόπουλος με ωραίο τελείωμα

2'41'' για τη λήξη

52-60 Τζόουνς με βολή

52-59 βγάζει αιφνιδιασμό ο Ζάρας και δίνει ασσιστ στο Τζόουνς, κερδίζει και φάουλ

52-57 δυο βολές για τους Λετονούς

50-57 Ζάρας με επιθετικό ριμπάουντ

50-55 Μαργαρίτης με εξαιρετική κίνηση

50-53 μια βολη εύστοχη

49-53 Μαργαρίτης με δυο βολές

49-51 με δυο βολές από τους γηπεδούχους, 5'28'' για τη λήξη του δεκαλέπτου

47-51 πολύ ωραία ενέργεια από όλη την ομάδα και ο Κρουμπάλι αφήνει εύκολα την μπάλα στο καλάθι