Ήττα στην Τενερίφη ...

Για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Τενερίφη με 93-79...

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Ισπανία, καθώς έχασε από την Iberostar Tenerife με 93-79 για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League. Παρά την ήττα, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην 4η θέση του ομίλου με ρεκόρ 5-7 και εξακολουθεί να είναι στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του, κρατώντας έναν χαμηλό ρυθμό και με ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη προηγήθηκε με 9-13 στο 8΄. Τελικά η Iberostar Tenerife προηγήθηκε με 16-15 χάρ σε καλάθι του Jose Akognon με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τελείως διαφορετική εικόνα, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να τρέξουν, βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι του ΠΑΟΚ. Έτσι, η Iberstar Tenerife ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 10 (46-36), για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στο -7 (46-39), χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Phil Goss και με ένα καλάθι του Darnell Jackson μείωσε στους 2 (56-54) στο 26΄. Η Iberostar Tenerife βρήκε, όμως, σκορ από την γραμμή των βολών και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (74-64).

Η Iberostar Tenerife «καθάρισε» το παιχνίδι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς ανέβασε τη διαφορά στους 18 (85-67) με ένα καλάθι του Mike Tobey στο 35΄. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους 9 (88-79) στο τέλος, για να πάρουν τελικά οι Ισπανοί τη νίκη με 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 46-39, 74-64, 93-79

Iberostar Tenerife: San Miguel 8 (1), Akognon 12 (1), Niang, Bassas 1, Tobey 14, Sturup 4, Vazquez 4, Ponitka 16 (1), Abromaitis, Allen 19 (1), Beiran 11 (1), Βασιλειάδης 4 (1)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 2, Krubally 6, Κόνιαρης 10 (2), Μαργαρίτης 5, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 14 (3), Κατσίβελης 7 (1), Jackson 12 (1), Goss 15 (3), Jones 8 (1)

...............................................................