Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της Elan Chalon και οι ήττες των Neptunas και Ventspils διαμόρφωσαν μία εντελώς διαφορετική κατάσταση όσον αφορά την μάχη της πρόκρισης στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ, πλέον, έχει το ίδιο ρεκόρ (5-6) με τις Elan Chalon και Ventspils, ενώ η Neptunas είναι στην 3η θέση με μία νίκη παραπάνω (6-5).

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική, η Gaziantep διέκοψε το αρνητικό σερί των οχτώ συνεχόμενων ηττών στη διοργάνωση και επικράτησε της Neptunas με 98-94 στην παράταση. Η ομάδα του Nenad Markovic κυριάρχησε στο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 27-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-58). Η Neptunas επανήλθε, όμως, στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (85-85). Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Gaziantep ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη με 98-94. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Victor Rudd με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τη Neptunas ξεχώρισαν οι Edgaras Zelionis και Reinaldas Seibutis με 28 και 26 πόντους αντίστοιχα.

Η Gaziantep βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-8 και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, αλλά δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Από την άλλη πλευρά, η Neptunas γνώρισε την 2η συνεχόμενη ήττα και έμεινε στις 6 νίκες (6-5), με αποτέλεσμα να μπει σε περιπέτειες όσον αφορά τη θέση στην πρώτη τετράδα.

Στη Γερμανία, η MHP Riesen Ludwigsburg δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Ventspils, την οποία νίκησε με 84-68. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, κατά την οποία οι Γερμανοί έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 34-18, με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το 38-33 σε 72-51. Κορυφαίος για την MHP Riesen ήταν ο Dwayne Evans με 20 πόντους, ενώ από τη Ventspils διασώθηκε ο Blake Hamilton με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η Ventspils έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με ΠΑΟΚ και Elan Chalon (5-6), ενώ η γερμανική ομάδα παρέμεινε στην 2η θέση (9-2), έχοντας το ίδιο ρεκόρ με την Iberostar Tenerife με τους Ισπανούς να έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.

Η επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Iberostar Tenerife, πέρασε ένα εύκολο βράδυ στη Σικελία, επικρατώντας της Orlandina με το επιβλητικό 59-106. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης με 16 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Arnoldas Kuboka είχε 19 πόντους.