Ευρωπαϊκό διπλό στη Σικελία!

Για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Orlandina με 58-63, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα προς το τέλος...

Την πρώτη του νίκη στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της Orlandina με 58-63 μέσα στη Σικελία! Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίζοντας καταπληκτική άμυνα και μπορεί να απειλήθηκε στο τέλος από τους Ιταλούς, αλλά πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από την πρώτη περίοδο, όπου χάρη στην άμυνα του, κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (7-18). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν τη ρακέτα του ΠΑΟΚ και αναλώθηκαν στα σουτ τριών πόντων, τα οποία δεν ήταν εύστοχα, ενώ οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβρισκαν λύσεις τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσω των ψηλών του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο του αγώνα μέσα από την άμυνα του, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-32.

Η Orlandina ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0, μειώνοντας στους 7 (25-32), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην επίθεση αρχικά με τον Lucky Jones και στη συνέχεια με 2 μεγάλα τρίποντα των Λίνου Χρυσικόπουλου και Αντώνη Κόνιαρη, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (38-49).

Οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, η οποία έπεσε στους 6 (49-55) στο 34΄. Ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη διαμόρφωσε το 49-58, αλλά η Orlandina επανήλθε μειώνοντας αρχικά στους 6 (52-58) και στη συνέχεια στο καλάθι (58-60) στο τελευταίο λεπτό. Την λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Lucky Jones, ο οποίος αρχικά έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην κρισιμότερη επίθεση της Orlandina πάνω στον Justin Edwards και στη συνέχεια ευστόχησε στις 3 από τις ελεύθερες βολές που επιχείρησε διαμορφώνοντας το τελικό 58-63.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης με 12 και Owen Klassen και Αντώνης Κόνιαρης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 19-32, 38-49, 58-63

Orlandina: Alibegovic 3, Ihring 2, Atsür 3 (1), Kulboka 15 (4), Delas 5, Edwards 11, Wojciechowski 12 (2), Ikovlev 7

ΠΑΟΚ:  Dillard 4, Klassen 10, Χρυσικόπουλος 3 (1), Krubally 4, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 12 (1), Κατσίβελης 3 (1), Jones 17 (2), Triche

Σύντομα περισσότερα...

.....................................................

Τέλος, ο ΠΑΟΚ παίρνει διπλό στην Ιταλία!!!

Νέο άστοχο τρίποντο

58-63 με 1/2 βολές στα 7"

Αστόχησαν στο τρίποντο οι Ιταλοί, στις βολές ο Τζόουνς

Time out οι γηπεδούχοι, αγκαλιά με τη νίκη ο ΠΑΟΚ!!!

54-60 με 2/2 βολές του Μαργαρίτη, στα 2:21

Αστοχος ο Τζόουνς σε λέι απ!!! Αυτά δε γίνονται... Ευτυχώς δεν βρήκε στόχο ο Κουλμπόκα

Στην κόψη του ξυραφιού το ματς!!! 3:16 ακόμη

Time out οι γηπεδούχοι

Επιθετικό ο Κλάσεν, 3:53 ακόμη

Αστοχος ο Κόνιαρης σε τρίποντο και ο Κουμπόλκα από κοντά!

54-58 Κουμπόλκα με καλάθι και φάουλ

Αστοχος ο Ντίλαρντ, επιθετικό ριμπάουντ ο Κλάσεν και ο Κόνιαρης 51-58!

34-41

Τζόουνς και Κόνιαρης έχουν πάρει τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής ως τώρα στο παιχνίδι

Αστοχος ο Μαργαρίτης σε δίποντο και ο Ντίλαρντ σε τρίποντο

30-35 Κουλμπόκα, πάνε να γυρίσουν το ματς οι Ιταλοί!

Χαμένο τρίποντο ο Τζόουνς!

27-35 με 2/2 βολές

6 λεπτά για ο δεκάλεπτο

25-35 με 2/2 βολές του Μαργαρίτη

Επιθετικό ριμπάουντ ο ίδιος, άστοχος ο Κατσίβελης στη συνέχεια!

25-33 με 1/2 βολές ο Καναδός

Κλάσεν στη θέση του Κρουμπάλι

Time out o ΠΑΟΚ, με τον Παπαθεοδώρου να βλέπει τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 6-0...

25-32 Έντουαρντς

Λάθος ο Κόνιαρης

23-32 Έντουαρντς

Mια από τα ίδια και ο Τζόουνς

Αστοχοι Κόνιαρης - Κουλμπόκα σε τρίποντα

21-32 Ikovlev

Αστοχο το πρώτο σουτ του δεκαλέπτου από τον Μαργαρίτη, τον μιμήθηκε ο Κουλμπόκα και ο Κρουμπάλι στη συνέχεια

3ο δεκάλεπτο

Τέλος 2ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 7/19 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/9 βολές, 24 ριμπάουντ (13 οι Ιταλοί), 8 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα

Χρυσικόπουλος αντί του Μαργαρίτη στα 8"

19-32 με 1/2 βολές ο Μαργαρίτης στα 24"

19-31 με 2/2 βολές του Τζόουνς

Time out 1:24 για το ημίχρονο

19-29 με 2/2 βολές του Κρουμπάλι

Αμαρκάριστο χαμένο τρίποντο από τον Κόνιαρη!

19-27 Τζόουνς από τη γωνία

3:23 για το ημίχρονο

19-24 και time out o ΠΑΟΚ!

Και πάλι έμεινε η μπάλα στα χέρια μας (24")!!!

Διαδοχικά άστοχα σουτ από Κρουμπάλι και Αλιμπέγκοβιτς

Αστοχος ο Κλάσεν, επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ ο Κρουμπάλι!

2-8 Κατσίβελης και time out οι γηπεδούχοι

Διαδοχικά άστοχα σουτ κάτω από το καλάθι των Ιταλών!

Το pregame της αναμέτρησης...

20:30 Ξεκίνησε η προθέρμανση του Δικεφάλου, όπως μπορείτε να δείτε στις photos που ανέβασε η ΚΑΕ στο twitter