Δεν έφτανε μόνο η καλή άμυνα ...

Για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League,  ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Asvel Villeurbanne με 70-56...

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Αsvel Villeurbanne στο "Astroballe" με 70-56 για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν κοντά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν την 9η νίκη τους στη διοργάνωση και να ανέβουν στην πρώτη θέση του ομίλου. Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 5 νίκες και 6 ήττες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με 4 συνεχόμενους πόντους του DeMarcus Nelson προηγήθηκαν με 12-6 στο 5΄. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε επιθετικές λύσεις με τον Keith Clanton, ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ και 47΄΄ πριν το τέλος προηγήθηκε με 15-16, πριν ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με τη Villeurbanne να έχει προβάδισμα ενός πόντου (17-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Thaddeus McFadden, τα οποία έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ (17-22). Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έκαναν σωστές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και έτσι οι Γάλλοι προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους στο τελευταίο λεπτό, πριν ο Thaddeus McFadden διαμορφώσει το 39-33 του πρώτου μέρους.

Με κύριο επιθετικό όπλο τον Walter Hodge, η Villeurbanne προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (47-37) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε απαντήσεις και μείωσε στους 4 (49-45), 3΄και 12΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του DeMarcus Nelson έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (53-45) στους Γάλλους, αλλά ο Keith Clanton έριξε τη διαφορά στους 6 (53-47) με τη λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Villeurbanne να μην μπορέσει να ακολουθήσει τους Γάλλους, οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στην 8η συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση, με 70-56.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Thaddeus McFadden, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους στο ντεμπούτο του, ενώ ο Keith Clanton πέτυχε ακόμα ένα double double με 11 πόντους και 19 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 9 ήταν επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-33, 53-47, 70-56

ASVEL VILLEURBANNE: Dragovic 8 (1), Meacham 4, Uter 3, Lang 8 (1), Sy 6, Noua 1, Hodge 13 (2), Nelson 15 (1), Watkins 12

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Taylor, Μαργαρίτης 5, ΜcFadden 17 (3), Miljenovic 1, Γλυνιαδάκης, Sibert 12 (3), Peiners 8, Clanton 11