Με αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο!

Για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena την τουρκική Usak με 59-52, αν και βρέθηκε στο 1ο δεκάλεπτο στο -12 ...

Mπορεί όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι, στα τρία πρώτα δεκάλεπτα να χρειάστηκαν κολλύρια στα μάτια από το θέαμα, η σημερινή όμως νίκη καταγράφεται σαν ιστορική για τον ΠΑΟΚ καθώς ήταν η πρώτη στο Champions League της FIBA!

H Usak ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (4-16), αλλά ο ΠΑΟΚ τρέχοντας στη συνέχεια σερί 7-0, έκανε το σκορ 21-23 στο 2ο δεκάλεπτο και ξαναβρέθηκε κοντά στο σκορ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η Ουσάκ ξέφυγε ξανά με 28-36 στο 3ο δεκάλεπτο, για να πλησιάσει ο Δικέφαλος (38-40) με 1/2 βολές του Peiners, στο τέλος του...

Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 45-43 και βρέθηκε στο 47-43 τρέχοντας σερί 9-0. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν μεν σε 47-47, αλλά ένα νέο σερί 7-0 για την ομάδα μας έφερε το σκορ στο 54-47 και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

O ΠΑΟΚ είχε 16/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 12/19 βολές, 43 ριμπάουντ (13 επιθετικά!), 10 ασίστ, 27 λάθη (!), αλλά και 13 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52

ΠΑΟΚ: Μiljenovic 8, Taylor, Peiners 2, Sibert 3 (1), Γλυνιαδάκης 4, Bryant 21 (1), Clanton, Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 12, Τσόχλας 9 (3)

Usak: Candan 2, Freimans 5, Lyons 11, Demirel 11 (1), Kairys 4, McKissic 11 (1), Monroe 8

............................................................

8-16 με 2/2 βολές του Bryant

Πέρασαν τα 24" έμεινε η μπάλα στα χέρια μας...

Τέλος 1ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 9 λάθη, 3/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα, με τις ομάδες να έχουν από 11 ριμπάουντ

2ο δεκάλεπτο

10-16 Χρυσικόπουλος

Πέρασαν τα 24" έμεινε η μπάλα και πάλι στα χέρια μας...

23-25 Δυο βολές από τον Bryant

Τέλος ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 7/22 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 6/11 βολές!!! Η ομάδα κέρδισε 26 ριμπάουντ (20 η Usak), και υπέπεσε σε 14 λάθη σε ένα παιχνίδι που είναι από τα χειρότερα που έχουμε δει ever!!!

Τους 23 (!!!) πόντους του ΠΑΟΚ σημείωσαν οι Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 3, Γλυνιαδάκης 2, Bryant 8, Μiljenovic 4, όλους του μετριότατα στατιστικά! Άποντοι οι Sibert και Taylor, αγωνίστηκαν 6 λεπτά ο πρώτος και 7 ο δεύτερος!

Ο Δικέφαλος χωρίς να παίζει καλό μπάσκετ, κατάφερε και μάζεψε τη διαφορά των 12 πόντων (4-16) με την οποία έχανε κάποια στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο!

37-40 με 1/2 βολές του Lions

Βολές ο Periners σε νεκρό χρόνο (μένει 1")

54-48 με 1/3 βολές του McKissic

54-50 McKissic, μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ!!!

56-50 Μiljenovic

58-50 με 2/2 βολές του Bryant

27" ακόμη, κοντά στη νίκη ο ΠΑΟΚ

58-52

59-52 με 1/2 βολές του Peiners

Tέλος!!!

....................................................

To pregame της αναμέτρησης

18:30 Προθερμαίνεται ο ΠΑΟΚ, ελάχιστοι οι θεατές αυτήν την ώρα στο κλειστό... Όπως όλα δείχνουν το παιχνίδι θα γίνει μεταξύ συγγενών και φίλων για μια φορά ακόμη

18:55 Γίνεται η παρουσίαση των ομάδων