Φιλική ήττα από την Partizan ...

Στα πλαίσια της προετοιμασίας της, η ομάδα μπασκετ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Γευγελή, στο πρώτο φιλικό εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου την Παρτιζάν.

Μόνο θετικά μπορούν να χαρακτηριστούν τα συμπεράσματα από το πρώτο φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ στη Γευγελή και παρά την ήττα με 71-76 από την πρωταθλήτρια Σερβίας Partizan Belgrade.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσόχλα, Vucicevic, Κασελάκη, Μαργαρίτη και Μπόγρη και η Partizan με τους: Westerman, Milotinov, Bezbradica, Milosavljevic και Andric.

Ο Γιώργος Μπόγρης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, αλλά η Partizan είχε το προβάδισμα. Προηγήθηκε 16-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και 35-39 στο ημίχρονο, δείχνοντας ότι είναι πιο μπροστά από τον ΠΑΟΚ. Λογικό, καθώς ξεκίνησε νωρίτερα την προετοιμασίας κι αυτό ήταν το τέταρτό της φιλικό παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων στη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Τσόχλα μάλιστα να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τρίποντο από τα 8 μέτρα και στη λήξη της τελευταίας επίθεσης του «δικεφάλου». Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 22-8. Προηγήθηκε αρχικά 46-40 (25ο λεπτό), έφτασε στο +10 (57-47) στο 30ό λεπτό, αλλά συνάντησε σημαντικές δυσκολίες στη συνέχεια του αγώνα, κυρίως από την ασφυκτική πίεση της Partizan και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ ήταν αυτό που χρεώνονταν με φάουλ.

Η Partizan κατάφερε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (60-59 στο 33') και πήρε το προβάδισμα λίγο αργότερα (63-66). Οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ ως το τέλος, η Partizan προηγήθηκε 67-71, αλλά ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο στα 40'' μείωσε στον πόντο (70-71), αλλά η νίκη έμεινε στην Partizan.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτο τον ΠΑΟΚ): 16-21, 35-39, 57-47, 71-76

ΠΑΟΚ: Τσόχλας 11 (2), Νικολόπουλος, Χαραλαμπίδης 14 (2), Κασελάκης 5 (1), Vucicevic 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (2), Μπόγρης 10, Τσαϊρέλης 16, Λιάπης.

Partizan: Micovic, Bazbradica 5, Milotinov 5, Westerman 18 (1), Pot 4, Zlovaric 2, Milosavljevic 28 (2), Malesevic 7, Mareljia 1, Salic 3, Andric 3 (1)

Την αποστολή του ΠΑΟΚ συνόδευσαν στη Γευγελή ο πρόεδρος της ομάδας Μπάνε Πρέλεβιτς και ο τεχνικός Διευθυντής Νίκος Σταυρόπουλος, ενώ στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν και φίλαθλοι του ΠΑΟΚ.