Στα τελικά του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Στον πρώτο αγώνα της Α' Φάσης των play-offs, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας, λόγω της 2ης θέσης που κατέλαβε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έχοντας ως «προίκα» το 2-0 των νικών,

υποδέχθηκε τον Α.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Τετάρτης 24 Απριλίου 2019.

Ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 74-67 τελικό σκορ, «σκούπισε» με 3-0 τη σειρά αγώνων και προκρίθηκε στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4, πέρασε με εύστοχο σουτ της Jessica Jackson μπροστά στο σκορ, 5-4. Η εξέλιξη του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά, 12-10. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν «πάτημα» και πέρασαν μπροστά στο σκορ, το οποίο, παρά τις προσπάθειες, διατηρήθηκε ως τη λήξη του δεκαλέπτου, 21-24.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις «ασπρόμαυρες» να κάνουν τελικά την αντεπίθεσή τους στα δύο τελευταία λεπτά, κατά τα οποία, ισοφάρισαν αρχικά σε 35-35 και πέρασαν μπροστά, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 37-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τη διαφορά και να παίρνει ένα προβάδισμα +6 πόντων, 43-37, το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει, με την αντίπαλη Δάφνη να ισοφαρίζει και πάλι και να χτίζει με τη σειρά της μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (50-55), την οποία μείωσαν οι «ασπρόμαυρες», κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο με 54-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Jessica Jackson έδωσε το προβάδισμα στο Δικέφαλο, 56-55 και με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +4, 59-55. Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού, δείχνοντας πάθος, συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και πήραν τελικά τη νίκη με 74-67 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος, με τη σημερινή του νίκη-πρόκριση στον τελικό, έκανε το 3-0 νικών και θα αντιμετωπίσει στα τελικά τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 21-24, 37-35, 54-55, 74-67

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Μουμτζή, Λύμουρα 12, Κωτούλα 2, Λέξα, Κριμίλη 2, Στεργάκη, Ταρπάγκου, Καρακούλα 2, Τζέλου, Govan 15, Jackson 25, Williams 16