Παραλίγο 100άρα για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

O ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena για τη 19η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών τον Α.Ο. Ελευθερία Μοσχάτου, επικρατώντας άνετα με 95-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε αρχικά με 17-9, με τις αντίπαλες να μειώνουν σε 17-12. Τα λάθη επέτρεψαν στην ομάδα του Μοσχάτου να πλησιάσει, 18-16, με τις «ασπρόμαυρες» να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά, 21-16. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +3, 26-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Δικεφάλου, με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έφυγαν μπροστά στο σκορ, 40-32 και 45-36, με το ημίχρονο να τις βρίσκει προηγούμενες με 53-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ αν και έχτισε μία διαφορά των +7 πόντων, βρήκε εμπόδιο τη μεγάλη αντίσταση των αντιπάλων, οι οποίες μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους. Στην εκπνοή, τα κορίτσια του Δικεφάλου άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενες με 72-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, ανεβάζοντας αρχικά το δείκτη της διαφοράς στους +13 πόντους, 82-69. Χωρίς να αφήσουν περιθώρια στις αντίπαλες για σκοράρισμα, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους +19 πόντους, 88-69, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τελικά τη νίκη με 95-70.

Τα λάθη στην άμυνα δεν επέτρεψαν στο Δικέφαλο να ανοίξει τη διαφορά από τα πρώτα τρία δεκάλεπτα, γεγονός όμως που δε στάθηκε εμπόδιο για την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, η οποία έδειξε την ποιότητα στo τέταρτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-48, 72-67, 95-70

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Λύμουρα 8, Κωτούλα 13, Λέξα 2, Κριμίλη 12, Ταρπάγκου, Μιχαηλίδου Ε. 3, Μιχαηλίδου Κ., Τζέλου, Govan 18, Jackson 24, Williams 15