Έδειξε χαρακτήρα... Πήρε μεγάλη νίκη στην παράταση!

Νωρίς το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena για την 6η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών τον ΑΟ Δάφνης Αγίου Δημητρίου, της οποίας και επικράτησε στην παράταση με 84-78, παίρνοντας ένα ακόμη "ροζ" φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ο οποίος ξεκίνησε με τις Λύμουρα, Κωτούλα, Jackson, Govan και Williams, ευτύχησε να προηγηθεί με σκοράρισμα της Λολίτας Λύμουρα, 2-0, και με τρίποντο της Alexis Govan, 5-2. Η Jessica Jackson με σουτ δύο πόντων έστειλε τη διαφορά για το Δικέφαλο στους +5 πόντους, 7-2, διαφορά που διατηρήθηκε και άνοιξε στους +7 στη συνέχεια, 13-6. Ο αντίπαλος δεν το άφησε έτσι όμως... με τις "ασπρόμαυρες" να του δίνουν το δικαίωμα να ισοφαρίσει, 15-15 και με το δεκάλεπτο τελικά να λήγει τελικά με 22-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, μπαίνοντας δυνατά, προηγήθηκε για ένα πόντο, 26-25 και με τα εύστοχα σουτ των Ταρπάγκου και Κριμίλη ευτύχησε να προηγηθεί με +6 πόντους, 31-25 και 34-28, όμως η φιλοξενούμενη Δάφνη μείωσε σε 34-31 και ισοφάρισε σε 34-34, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι", με τις "ασπρόμαυρες" να μειώνουν από 37-40 σε 39-40 με σουτ της Λύμουρα και να περνούν μπροστά, 41-40, μετά από εύστοχο καλάθι της Jackson. Αν και η Williams με τρίποντο έδωσε... μία ανάσα, με τη διαφορά να είναι στους +3, 45-42, αυτό δεν ήταν αρκετό και οι φιλοξενούμενες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-55.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ βρισκόταν πίσω για 6 πόντους, 52-58, ωστόσο με ένα σερί των Kaylon Williams και Alexis Govan ισοφάρισε σε 58-58, με τη διαφορά να ξανανοίγει στους 4 πόντους, 58-62.

Η Ρένια Καρλάφτη και η Kaylon Williams με τις εύστοχες προσπάθειές τους έφεραν το παιχνίδι ξανά στην ισοπαλία, 62-62, ωστόσο 3:38 πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 63-67. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 1:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου σε 67-69, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τα τελευταία 10" της αναμέτρησης, οπότε και η Janelle Jackson ισοφάρισε σε 69-69, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε τάιμ άουτ. Τα 10" δεν ήταν αρκετά για σκοράρισμα και ο αγώνας πήγε στην παράταση...

Στο ξεκίνημα της παράτασης, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 71-69 μετά από σκοράρισμα της Williams, με τη Δάφνη να ισοφαρίζει σε 71-71 και να περνάει μπροστά 71-72. Οι "ασπρόμαυρες" με πάθος και πείσμα προηγήθηκαν ξανά με 76-73, στο οποίο απάντησαν οι αντίπαλες με δίποντο σουτ, 76-75. Η Φαίη Κωτούλα, όμως, έστειλε ξανά τη διαφορά με εύστοχο σουτ τριών πόντων στους +4 για τον ΠΑΟΚ, 79-75, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες σε τάιμ άουτ 55" πριν τη λήξη της παράτασης. Η Kaylon Williams έκανε το 81-75 για τις "ασπρόμαυρες", η Δάφνη Αγ. Δημητρίου μείωσε σε 81-76 και οι δύο ομάδες πήγαν ξανά σε τάιμ άουτ, 16" πριν το τέλος. Στην επιστροφή, η Λολίτα Λύμουρα με βολή έγραψε το 82-76, οι αντίπαλες μείωσαν σε 82-78 και η Ρένια Καρλάφτη με 2/2 βολές μετά από φάουλ σημείωσε το 84-78, σκορ που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Το παρόν στη σημερινή αναμέτρηση έδωσαν ο Α' Αντιπρόεδρος του ΠΑΟΚ κ. Δημοκράτης Παπαδόπουλος, ο Έφορος του τμήματος μπάσκετ γυναικών ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, κ. Βασίλης Αγγελίδης, καθώς και ο Τεχνικός Διευθυντής των Ακαδημιών κ. Θόδωρος Πολυμένης.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-23, 34-35, 52-55, 69-69

Παράταση: 84-78

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 13, Κωτούλα 12, Καρλάφτη 5, Κριμίλη 6, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα 1, Μιχαηλίδου Ε., Μιχαηλίδου Κ., Govan 9, Jackson 13, Williams 23