Νίκη επί της Κύμης, με πολλά συμπεράσματα

Με πολλά συμπεράσματα και πολύ χρήσιμα μάλιστα, ολοκληρώθηκε και το δεύτερο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Κύμη. Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 76-71, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Αλιβέρι για την

ενίσχυση της ομάδας Αλληλεγγύης Αλιβερίου και συνοδεύτηκε με συλλογή τροφίμων από τον κόσμο που είδε τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κόνιαρη, Goss, Petteway, Χαραλαμπόπουλο και Jackson και είχε το προβάδισμα από την αρχή. Με καλάθι του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-18 (7’30’’), αλλά η Κύμη με σερί 8-0, πήρε το προβάδισμα (19-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Darnell Jackson ήταν ο πρωταγωνιστής στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (24-25 στο 13΄, 29-29 στο 15΄). Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους, μετέτρεψε το 30-31 σε 30-41, ήρθε κι ένα τρίποντο από τον Χρυσικόπουλο στη λήξη του δεκαλέπτου, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα προβάδισμα 13 πόντων (31-44).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ. Η Κύμη, με τον McFadden να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με σερί 11-0, μείωσε 42-44. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ είχε ως αποτέλεσμα να μην αλλάξει το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά (44-50 στο 25ο λεπτό), η Κύμη επέστρεψε (51-52), αλλά ο «Δικέφαλος» είχε και πάλι τον έλεγχο. Προηγήθηκε 55-58 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ζάρα να πετυχαίνει 8 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ξέφυγε 60-66 (34’), για να φτάσει την διαφορά και στους 9 (65-74), λίγο πριν την λήξη του φιλικού αγώνα. Ο McFadden με τρίποντο μείωσε στους 4 (70-74 στο 39’), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που επικράτησε με 71-76.

O Darnell Jackson ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ωστόσο αποχώρησε με διάστρεμμα στα μισά της τρίτης περιόδου και δεν αγωνίστηκε ως το τέλος του φιλικού αγώνα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Καλογερόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-44, 55-58, 71-76

ΓΣ ΚΥΜΗΣ: Μανωλόπουλος 2, Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Jones 13, Γλυνιαδάκης 3, Vihjamson 3 (1), McGee 7, Μητσιμπόνας, Kyser 5, McFadden 23 (4), Smith 6 (2).

ΠΑΟΚ: Petteway 6 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Krubally 9, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 4, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 5, Jackson 14 (1), Goss 8 (1), Jones 5.

• Στο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα Αλληλεγγύης Αλιβερίου βράβευσε με τιμητικές πλακέτες τις δύο ομάδας, ενώ ο μάνατζερ του ΠΑΟΚ Αριστοτέλης Ζουρνατσίδης έδωσε μία ρετρό φανέλα από τον τελικό της Γενεύης στον πρόεδρο της ομάδας από την Εύβοια κ.Θεοδώρου.