Mεγάλη πρόκριση στο F4

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήραν μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας στην παράταση με 72-76, νωρίς το μεσημέρι του Σαββάτου 23/12.

H πρώτη περίοδος ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα για τις δύο ομάδες με τις γηπεδούχες αρχικά να τρέχουν ένα σερί 7-0 , αλλά τα κορίτσια του Β.Μασλαρινού είχαν απάντηση και επέστρεψαν στους 4 με 14-10.Στα τελευταία λεπτά της περιόδου δεν άλλαξε κάτι με το σκορ να μένει ισόπαλο στο 19-19.

Στο δεύτερο δεκαλέπτο ο Δικέφαλος προσπάθησε να διατηρήσει τον αγώνα στο ίδια επίπεδα ωστόσο η ατυχία δεν βοήθησε την ομάδα, με το ημίχρονο να κλέινει 41-33.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να καλύψει την διαφορά των 8 πόντων και με σωστές και έξυπνες επιλογές στην επίθεση, κυρίως εντός περιφέρειας κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 2 με 53-51 στο 30'.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού τα κορίτσια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένες για να πάρουν την πρόκριση αλλά με τις πολλές εναλλαγές του σκορ το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παρατάση με 64-64.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση με 72-76.Ο Δικέφαλος πέτυχε 50 πόντους εντός περιφέρειας (2ποντα) ,20 απο τις βολές και 6 έξω απο το σημείο των 6.75.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επιστρέφει στα ημιτελικά του θεσμού μετά απο δύο χρόνια (2015-16) και οι ημιτελικοί αγώνες είναι προγραμματισμένοι για την Παρασκευή 23/3/2018.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: (19-19,41-33,53-51,64-64,72-76)

Πρωτέας Βούλας-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 72-76