Νίκησε την Sakarya με εξαιρετικό Dillard!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο International Crown Plaza Bursa Cevat Soydas ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε της Sakarya BB με 81-86.

Με αυτή την επικράτηση ο ΠΑΟΚ κατετάγη τρίτος στο τουρνουά, μετρώντας 2 νίκες και 1 ήττα.

Ήταν ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, όπου οι διαιτητές έγιναν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές της αναμέτρησης μοιράζοντας αντιαθλητικά φάουλ και τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να εκνευριστούν οι δύο ομάδες. Θύμα των διαιτητών έπεσε και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ο οποίος αποβλήθηκε χωρίς λόγο από τους διαιτητές στην τέταρτη περίοδο με δεύτερη τεχνική ποινή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ως κύριο επιθετικό όπλο τον Brandon Triche (7 πόντοι). Δεν κατάφερε, όμως, να πάρει μια σημαντική διαφορά και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-21. Στην δεύτερη περίοδο, ανέλαβε δράση ο Kevin Dillard, ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 5 ασίστ βοηθώντας τον ΠΑΟΚ να πάρει κεφάλι 5 πόντων (36-41).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-67), ενώ και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έχασε το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 81-86

Κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν ο Kevin Dillard με 25 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι υπόλοιποι Αμερικανοί της ομάδας. Πιο συγκεκριμένα, ο Brandon Triche 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ousman Krubally 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, και ο Lucky Jones 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-47, 57-67, 81-86

Sakarya BB: Jankovic 12, Sanli 7 (2) Birsen 11 (1) Ozdogan 16 (3), Korkmaz 13 (2), Harris 5, Gonlum, Onen 5, Pryor 4, Boothe 8 (1)

ΠΑΟΚ: Dillard 25 (6), Χρυσικόπουλος 3 (1), Krubally 13, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 5 (1), Καρράς, Καραμανώλης, Triche 16 (2), Κόνιαρης 2, Jones 11