Φιλική νίκη επί του Ρεθύμνου ...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Ρέθυμνο Cretan Kings με 75-70 στο κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ σε αγώνα για την πρώτη μέρα του φιλικού τουρνουά των «Μαυροσκουφείων».

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά σχήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, όντας πολύ αποτελεσματικός στην επίθεση και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 25-16. Το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, με τον James Kassen να συνεργάζεται πολύ καλά με τον Kevin Dillard και να δίνει την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας διαφορά 11 πόντων (48-37).

Στην τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο έσφιξε την άμυνα του και μείωσε σε 64-58, ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα με 71-68, ενώ δύο εύστοχες βολές του Kevin Dillard 30΄΄ πριν την κόρνα της λήξης, διαμόρφωσαν το τελικό 75-70.
Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο James Owen Klassen με 17 πόντους, ενώ ο Lucky Jones είχε 14.
Την Δευτέρα, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στο "PAOK Sports Arena" για την δεύτερη μέρα των «Μαυροσκουφείων».

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-37, 64-58, 75-70

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Dillard 5 (1), Klassen 17, Χρυσικόπουλος 4, Krubally 8, Τσόχλας 8 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 6 (2), Καρράς, Καραμανώλης 2, Κόνιαρης 4, Jones 14 (1)

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας): Daniels 10 (1), Goodwin 12, Medlock 4, Κώττας 4, Χριστοδούλου 7, Moody 17 (2), Θεοδωρίδης, Robertson 4, Wright 12 (2)