Διπλό και ... τέλος η σεζόν!

Για την 22η αγωνιστική - και τελευταία της κανονικής περιόδου- η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανιώνιο, τον οποίο κέρδισε με 55-59 σε έναν αγώνα με συγκλονιστική εξέλιξη!

Με αυτή του τη νίκη ο Δικέφαλος απέφυγε τη διαδικασία των play out καθώς ισοβάθμησε στην 6η θέση της βαθμολογίας με τον Παναθλητικό Συκεών, κατετάγη όμως 7ος λόγω διαφοράς πόντων από τα μεταξύ τους παιχνίδια, ολοκληρώνοντας τις φετινές του αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Σίγουρα, η ομάδα είχε τις δυνατότητες για κάτι παραπάνω στη φετινή σεζόν, προσπάθησε να διορθώσει στην πορεία με αλλαγή ξένων, αλλά και προσθήκη τρίτης ξένης αθλήτριας από την έναρξη του δεύτερου γύρου, αλλά λίγο η τύχη σε κάποια παιχνίδια που χαθήκαν στον πόντο, λίγο η διαιτησία σε κάποια άλλα παιχνίδια, δεν την άφησαν να κάνει το κάτι παραπάνω.

Από εδώ και πέρα, υπάρχει όλος ο απαραίτητος για τον σχεδιασμό της νέας περιόδου, ώστε η ομάδα να εμφανιστεί ακόμη πιο δυνατή και πιο ανταγωνιστική.

Όσο για το σημερινό αγώνα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης τα έδωσε όλα για τη νίκη, αλλά η ποιότητα των παικτριών του Δικεφάλου δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο.

Πλέον, οι Νεοσμυρνιώτισσες περιμένουν τους αγώνες play-out για την παραμονή στην κατηγορία, αντιμετωπίζοντας με πλεονέκτημα έδρας και σκορ 1-1 από την κανονική περίοδο τον συμπολίτη Άρη.

Για την ιστορία μόνο...

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου, Λύμουρα 4, Μαγαλιού 12, Πανταζή 2, Jenning 11, Κουλουμπή, Κατωπόδη, Ταρπάγκου, Campell 22, Vaines 8, Κοντογεώργου

.......................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης...

Ο Δικέφαλος με νίκη αδιαφορεί για τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών του και αποφεύγει την «ταλαιπωρία» των play-outs. Ο ΠΑΟΚ με 32 βαθμούς είναι στην 6η θέση και ο Πανιώνιος με 28 στην 9η...

Για τα play out το πρώτο ζευγάρι θα είναι σίγουρα ο Πανιώνιος με τον Άρη, ενώ για το δεύτερο ο Κρόνος περιμένει τον όγδοο της βαθμολογικής κατάταξης που θα είναι ένας εκ των ΠΑΟΚ, Παναθλητικό και Πρωτέα.

5-4 με 1/2 βολές

Διαδοχικές χαμένες επιθέσεις για την ομάδα μας...

2ο δεκάλεπτο

Χωρίς καλάθι οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό...

14-14 στα ίσα το παιχνίδι

17-14 απαντάει με τρίποντο ο Πανιώνιος (2ο στο παιχνίδι)

17-16 και time out o Πανιώνιος

7:13 για το ημίχρονο

17-19 πρώτο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με καλάθι και φάουλ

20-19 με νέο τρίποντο

20-22 απαντάει με το ίδιο νόμισμα ο ΠΑΟΚ!

20-24 με 2/2 βολές, στα μισά του δεκαλέπτου

Τα τρίποντα κρατούν τις γηπεδούχες κοντά στο σκορ!

20-26

23-26 με το 4ο τρίποντο που δέχεται ο ΠΑΟΚ!

23-27 με 1/2 βολές

3:40 ακόμη

26-27 και πάλι έξω από τη γραμμή των 6:75!!!

Άμεση απάντηση απο τον ΠΑΟΚ, 32-34

ξανα φαουλ στην εξέλιξη της φάσης, ήδη έχουν κάνει 3 σε 4 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο.

32-36, 4 οι πόντοι της διαφοράς!

βρισκόμαστε στα μισά της 3ης περιόδου

34-36

34-39 με το 2ο επιτυχημένο 3ποντο για τον ΠΑΟΚ!

Βολές για τον ΠΑΟΚ, ζητάει ταιμ αουτ ο Πανιώνιος.

Εύστοχες και οι 2 βολές! 34-41!

Βολές για τον Πανιώνιο, 1/2, 35-41 το σκορ.

37-41

37-43, 3 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου

5ο φαουλ ο ΠΑΟΚ, βολές για τον Πανιώνιο

39-43 με 2/2 βολές

41-43, ταιμ αουτ ζητάει ο Δικέφαλος..

Εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις για τις δυο ομάδες..

Φαουλ σε σουτ για 3 πόντους υπερ του ΠΑΟΚ, 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου

1/3..

41-44 και λήξη 3ης περιόδου!

4η περίοδος

Βολές για τον Πανιώνιο, 1/2, 42-44 το σκόρ.

3ποντο για τον Πανιώνιο που παίρνει κεφάλι στο σκορ, 45-44

Χαμένη επίθεση στη συνέχεια για τον ΠΑΟΚ

2 ακόμα πόντοι για τον Πανιώνιο, 47-44, βρισκόμαστε 7 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα..

49-44

49-46 6 λεπτά πριν το τέλος!

49-48! Επιστρέφει σε απόσταση ενός πόντου ο ΠΑΟΚ!

51-48

51-50 και ταιμ αουτ ζητάει ο Πανιώνιος!

προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ! 51-52

Φαουλ καταλογίζεται κατα του ΠΑΟΚ, το 4ο σε αυτό το δεκάλεπτο στο επόμενο πάνε στις βολές οι του Πανιωνίου (1 φαουλ)