Αναμενόμενη ήττα από την Καρσίγιακα!

Ο ΠΑΟΚ έχασε στη Σμύρνη από την Karsiyaka, με 96-75 στο δεύτερό του φιλικό παιχνίδι για το Pinar Cup. Ήταν το τελευταίο τεστ της ομάδας, πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών της υποχρεώσεων.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα τεστ προετοιμασίας με τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ωστόσο, αυτό που ανησυχεί ιδιαίτερα είναι ο τραυματισμός του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος αποχώρησε λίγο μετά το έβδομο λεπτό του αγώνα, μετά από χτύπημα στο γόνατο. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής στη Θεσσαλονίκη.

Ο Keith Clanton, αν και δεν ξεκίνησε, βρέθηκε πολύ γρήγορα στην πεντάδα του ΠΑΟΚ και πετυχαίνοντας 9 πόντους ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας, που προηγήθηκε 12-17 στο 5ο λεπτό και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και με συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν 19-19, σε ένα σημείο όπου ο ΠΑΟΚ έχασε τον Βαγγέλη Μαργαρίτη που χτύπησε στο γόνατο και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα συνέχιζε να μην λειτουργεί καλά και η διαφορά ξέφυγε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκε 36-24 στο 15ο λεπτό και καθώς ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (49-29) στο ημίχρονο!

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μπορεί το σκορ να έγινε 51-36 μετά από δυόμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Karsiyaka άνοιξε και πάλι την διαφορά (61-39), προηγήθηκε 73-54 στη λήξη της τρίτης περιόδου και κυριάρχησε στο παιχνίδι ως το τέλος του αγώνα, κερδίζοντας τελικά με 96-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75

KARSIYAKA: Dillard 14 (2), Petway 8 (2), Baygul 7 (1), Boone 6, Guven 4, Celep 2, Brown 11 (3), Ponitka 15 (2), Karahan 3, Senturk 1, Summers 20 (3), Dogan 5.

ΠΑΟΚ: Miljenovic 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμάρας 3 (1), Taylor 13 (3), Sibert 5, Bryant 5 (1), Peiners 7, Clanton 16, Μαργαρίτης 3 (1).

.........................................................

1ο δεκάλεπτο

Miljenovic, Bryant, Peiners, Μαργαρίτης και Γλυνιαδάκης ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ...

17-19

19-19 με κάρφωμα, σερί 5-0μοι γηπεδούχοι. Εκτός αγώνα ο Μαργαρίτης που χτύπησε στο γόνατο και αποσύρθηκε προληπτικα

41-28

Επιθετικά κόλλησε ο ΠΑΟΚ σε αυτό το δεκάλεπτο...

3ο δεκάλεπτο

Miljenovic, Bryant, Peiners, Χρυσικόπουλος και Clanton ξεκινούν στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Δεν θα αγωνιστεί ο Βαγγέλης Μαργαρίτης...

4ο δεκάλεπτο

Κόνιαρης, Bryant, Sibert, Taylor και Γλυνιαδάκης ξεκινούν στην τέταρτη περίοδο για τον ΠΑΟΚ

76-54 με τρίποντο, ανύπαρκτη η περιγερειακή άμυνα του ΠΑΟΚ...