Σημεία και τέρατα στο Άργος!

Στο κλειστό της Αγίας Τριάδας ο Διομήδης κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 28-23... Ο Δικέφαλος είχε απέναντί του μια απίστευτη διαιτησία, αγωνιζόμενος για μεγάλο διάστημα με παίκτη/ες λιγότερο!

Στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας ο Διομήδης Άργους ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στον ΠΑΟΚ με 28-23 στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» σημείωσαν την 13η συνεχόμενη νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα εξασφάλισαν ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο πλέον Φίλιππο Βέροιας.
Για τους γηπεδούχους καθοριστικός ήταν ο Νίκος Πασσιάς με 5 γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Άγγελος Τσίλης ξεχώρισε με 7 τέρματα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση, έχοντας και εκτός έδρας ματς στη Βέροια με τον Φίλιππο, αν δεν θέλει να χάσει την επαφή με τις δύο πρώτες θέσεις, ενόψει και των πλέι οφ.

Το ματς
Στο α’ ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να έχει κάποια πολύ καλά ξεσπάσματα. Συγκεκριμένα οι «Λύκοι» ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν 5-2 στο 8΄με τον Ντάσεβιτς, αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά… χτύπησε στην αντεπίθεση και με σερί 4-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (5-6) στο 11’.

Η ομάδα του Άργους αντέδρασε γρήγορα και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 3 γκολ (9-6) στο 15’ με τον Λοίζο να κάνει 2-3 σημαντικές επεμβάσεις. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Διομήδης διατήρησε την διαφορά με τέρμα του Άντρεγιτς για το 12-9 (24’) και με γκολ του Πασσιά για το 13-10 (27’). Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14 στο 34’ με ωραίο γκολ του Πετρίδη από την περιφέρεια. Στα επόμενα δεκατρία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (24-20) με ένα επιμέρους σκορ 5-1 από το 19-19 στο 47’, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του ηγέτη του «δικέφαλου» του Βορρά Αλέξη Αλβανού που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω προβλήματος στο πόδι.

Κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Διομήδη ήταν ο Νίκος Πασσιάς, ο οποίος σε δύο φάσεις καρμπόν πέρασε τον Τσαναξίδη και σκόραρε για το 20-19 και το 23-20 οδηγώντας και σε δίλεπτες αποβολές των προσωπικό του αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 55’ όταν προηγήθηκαν 27-21, ενώ παράλληλα είχαν μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω τριών δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Τσίλης (πέναλτι σε Άντρεγιτς), Πετρίδης, Κοκκώνης (για διαμαρτυρία).

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 9-6, 11-8, 12-10, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-16, 19-18, 22-20, 27-21, 28-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 7, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-1/1.

Δηλώσεις
Δημήτρης Δημητρούλιας: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί κατάφεραν να κρύψουν τα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Κάποιο ρόλο έπαιξε και η αλλαγή του γηπέδου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να αποτελέσει δικαιολογία σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος. Ήμασταν συνειδητοποιημένοι. Στο πρώτο μέρος η απόδοση μας δεν ήταν καλή, δεχθήκαμε πολλά εύκολα γκολ στην κόντρα. Στο δεύτερο μέρος δείξαμε σθένος και επιμονή. Προτιμώ τον τρόπο που ήρθε αυτή η νίκη γιατί έχουμε νέα παιδιά που πρέπει να παλεύουν μέχρι το 60’».

Νίκος Πασσιάς (περιφερειακός Διομήδη): «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο αλλάξαμε την εικόνα μας προς το καλύτερο και στα κρίσιμα σημεία κάναμε αυτό που έπρεπε. Ήταν μια νίκη περισσότερο ψυχολογίας. Ξέρουμε ότι το πρωτάθλημα έχει δρόμο και ότι σε κάθε ματς χρειάζεται προσοχή».

Άγγελος Τσίλης (εξτρέμ ΠΑΟΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλή άμυνα, στο δεύτερο όπως φάνηκε η συγκέντρωση μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Χάσαμε από τα δικά μας λάθη. Ήταν όμως μία ήττα που δεν κρίνει κάποιο τίτλο, απλά χρωστάμε ένα καλό ματς στους εαυτούς μας».

...................................................................

Όλα έτοιμα στο κλειστό της Αγίας Τριάδας για την έναρξη της αναμέτρησης, γίνεται η παρουσίαση των ομάδων, σχεδόν γεμάτο το κλειστό...

Πέναλτι για τον Διομήδη

Τρελό ρυθμό το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, χάθηκε το πέναλτι για τους γηπεδούχους, απέκρουσε ο Μπουκοβίνας!

5-5 Τσίλης

5-6 Νικολαΐδης στον αιφνιδιασμό, μετά από εξαιρετική άμυνα!!!

Time out o Διομήδης

6-6 Σεϊρεκίδης

Δε δίνεται πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Νικολαΐδη!!!

7-6 από τη γωνία

Δίλεπτη στον Πετρίδη και πέναλτι

8-6 Μεγαλοοικονόμου

Με παίκτη λιγότερο και ο Διομήδης (Καρκαλάτος)

Φτάσαμε στο 13:57

Ο ΠΑΟΚ έχει πρόβλημα απέναντι στην άμυνα του Διομήδη, είναι όμως εξαιρετικός στο ανοιχτό γήπεδο και στις επιθέσεις που βγαίνουν μετά από καλές άμυνες...

Φάουλ του Μεγαλοοικονόμου στον Αλβανό, ήταν πέναλτι δεν δόθηκε ούτε αυτό!!!

9-6

9-7 Παλάσκας με μακρινό δυνατό σουτ

9-8 Τσίλης στον αιφνιδιασμό

Ο Αλβανός σκόραρε αλλά το γκολ δεν το μέτρησαν!!! Κανείς δεν κατάλαβε τον λόγο!

Πρόβλημα με τις αυτοκόλλητες διαφημίσεις που υπάρχουν στο παρκέ, τις ξηλώνουν μία μία

10-8 Μούγιτς

11-8

11-9 Νικολαΐδης

Τραυματισμός του Πετρίδη στον αστράγαλο, γίνεται αλλαγή

Τραυματισμός και του Κοκώνη, γλίστρησε εκεί που υπήρχε η αυτοκόλλητη διαφήμιση, πιθανότατα στον προσαγωγό! Το γήπεδο είναι παγίδα! Συνεχίζει ο Κοκώνης... Δέθηκε ο αστράγαλος του Πετρίδη, πιθανότατα θα ξαναμπεί στο ματς

12-9 στο 23:00

12-10 Τσίλης με άψογο τελείωμα

Επέστρεψε ο Πετρίδης

Βήματα ο Παλάσκας, επιθετικό οι γηπεδούχοι

Χάνει την αντεπίθεση ο Νικολαίδης στο 26:00... Ο παίκτης μας σκόραρε αλλά πάτησε τα 6 μέτρα

13-10 χαζό γκολ που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί

Χαμένες οι τελευταίες επιθέσεις και των δύο ομάδων...

Επέμβαση ο Κουκοβίνας στο 28:30

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, 13-11 ο Παλάσκας στο 29:25

Στη λήξη του ημιχρόνου γίνεται πέναλτι στον Τσίλη, δίνεται φάουλ σε νεκρό χρόνο

Το εκτέλεσε ο Αλβανός στα σώματα.

Ημίχρονο με τα κοράκια να έχουν αδικήσει κατάφωρα τον ΠΑΟΚ!!!

Πέναλτι για τον Διομήδη, 16-15 ο Μεγαλοοικονόμου

16-16 ΓΚΟΛΑΡΑ ο Παλάσκας, φοβερή κομπίνα!

Παίκτης του χωριού πέφτει πάνω στον Αλβανό δεν δίνεται το επιθετικό!

Δίλεπτη στπν Αλβανό...

17-16 και δίλεπτη στον Κοκώνη, με 4 ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο!!!

Τραυματισμός και του Αλβανού...

Χαμένο τετ α τετ ο Τσίλης στον αιφνιδιασμό!!!

24-21 Κοκώνης

Φοβερό σφύριγμα για δίλεπτο στον Τσίλη και πέναλτι!!! Κρίμα! Το ένα από τα δύο φαλακροκόρακα δεν βλέπεται!

25-21 ευστόχησε ο μπολούκος με το Νο5

Στην αμέσως επόμενη φάση χαρίζεται η δίλεπτη στον μπουλούκο! Αυτό δεν είναι διαιτησία, είναι ο ορισμός του τσίρκο!