ΠΑΟΚΑΡΑ και μεγάλο διπλό επί της ΑΕΚ

Για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ, ο ΠΑΟΚ διέλυσε εκτός έδρας, στο Λαύριο, την ΑΕΚ με 22-33!

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά με αυτούς τους δύο βαθμούς έφτασε τους 27, αποσπάστηκε πέντε (22) από την ΑΕΚ και εξασφάλισε ουσιαστικά την 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη έσπασε παράλληλα δύο δυσμενείς παραδόσεις. Νίκησε στην έδρα της ΑΕΚ μετά από μία πενταετία (τελευταία φορά ήταν στις 18/9/2010 με 22-20 στο Μενίδι) όπου είχε ισάριθμες ήττες, ενώ επίσης επικράτησε σε ντέρμπι (με ΑΕΚ ή Διομήδη) για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια και 12 ματς, όπου είχε 10 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Η εικόνα του ματς

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε 6-2 στο 9'. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ άλλαξε τον τερματοφύλακα (Μπουκοβίνας αντί Γουργούμη) και την άμυνα του (προωθήθηκε στα 9 μέτρα με σχήμα 4-2 και 3-2-1) με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να το ελέγξει πλήρως.

Με τους Αλβανό (6 γκολ), Κοκκώνη (7 γκολ) να οδηγούν το σκοράρισμα και τον Μπουκοβίνα να έχει 9 επεμβάσεις σε 12 σουτ (75%) οι παίκτες του Γεωργιάδη πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 13-3 και στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με 6 τέρματα (9-15)!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να βρίσκει δίχτυα με μεγάλη ευκολία με αποτέλεσμα να διευρύνει το προβάδισμα του και να μην απειληθεί καθόλου από την «Ένωση».

Ο τερματοφύλακας της Εθνικής Νέων Πέτρος Μπουκοβίνας ολοκλήρωσε το ματς με 19 επεμβάσεις σε 35 σουτ, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό 55%.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 6-8, 7-9, 8-12, 9-15 (ημχ.), 11-18, 13-21, 15-23, 17-26, 19-28, 22-33

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Κατσίκης 3, Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος Χ. 2

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Παλάσκας 5, Γουργούμης, Τσίλης 4, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 7, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Τσακίρης 2, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ.

Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος, δίλεπτα: 0-1, πέναλτι: 1/2-1/2.

................................................................

6-6 Πετρίδης

Στα ίσα το ματς με σερί 0-4 για τον ΠΑΟΚ!

11-17 Κοκκώνης

11-18 Ιωαννίδης, ο ΠΑΟΚ πάει για πολύ μεγάλο θρίαμβο, απέναντι σε μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια τον δυσκολεύει

11-19 Παλάσκας

Time out η ΑΕΚ...

11-20 Αλβανός

12-20 Παπαδόπουλος

12-21 Παλάσκας στο 38:25

13-21 Δημοσθένους

13-22 Κοκκώνης και το πάρτι συνεχίζεται για τον Δικέφαλο του Βορρά!!!

14-22 Δημοσθένους 43:19 (δίλεπτο σε Κεσίδη)

14-23 Πετρίδης στο 43:47

Κοντεύουμε στα μισά της επανάληψης και ο ΠΑΟΚ διατηρεί άνετο προβάδισμα απέναντι σε μια ΑΕΚ που δείχνει αδύναμη να αντιδράσει

15-23 Κατσίκης

15-24 Πετρίδης

16-24 Παπαδόπουλος

17-24 Νικολαΐδης

17-25 Κοκκώνης