Με το δεξί η ομάδα χάντμπολ ...

Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, υποδέχτηκε στο κλειστό της Μίκρας την ΧΑΝΘ, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Α1 και την κέρδισε πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν με 29-26...

Ο Δικέφαλος βρήκε απέναντί του εκτός από την ΧΑΝΘ και δύο πολύ κακούς (σήμερα) διαιτητές, τους Μπουγιάκα και Χ"παναγιωτίδη που έκαναν τα πάντα για να εκνευρίσουν τους παίκτες, το προπονητικό τιμ, αλλά και τους περίπου 300 φίλους του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο κλειστό.

Οι παίκτες του Υετίωνα μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι, αλλά μετά το πρώτο 15λεπτο ανέβασαν στροφές και έφτασαν το σκορ στο 12-8. Κάπου εκεί εμφανίστηκε νευρικότητα (προερχόμενη και από τους διαιτητές), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 5-0 να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 13-12!

Με την έναξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, ηρέμησε το παιχνίδι του, αλλά το μικρό προβάδισμα των δύο τερμάτων που συντηρούσε (18-16 και 22-20), δεν το κράτησε καθώς η ΧΑΝΘ ισοφάρισε -προσωρινά όπως αποδείχτηκε- 22-22.

Στη συνέχεια η ομάδα μας δυνάμωσε πολύ την αμυντική της λειτουργία, και σταδιακά δημιούργησε μια διαφορά τριών γκολ την οποία κατάφερε και κράτησε με σωστή διαχείριση, μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 10-6, 12-13, 19-18, 25-22, 29-26

ΠΑΟΚ: Γουργούμης, Ζάγκας, Γιαννακίδης, Τσακίρης 4, Τσίλης, Πίτσιος, Παλάσκας 11, Βότσης, Πετρίδης 4, Τρουμπέτας 3, Κεσίδης 5, Περβανάς, Χ. Νικολαΐδης 1, Τσεσμετζίδης 1, Ιλερής, Χ. Παπαδόπουλος.

ΧΑΝΘ: Λαγούδης, Φραγγής, Ράμμος 2, Καφαντάρης 2, Σπυρόπουλος 3, Σαρηγιαννίδης 2, Δέσπος, Λάππας 4, Ναουμίδης 2, Κόντης, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 2, Τσαβδάρης, Σιμιτσής, Παντελίδης 1, Κεσίδης 8.

{gallery}2014/Handball/PaokVsXanth/Motion{/gallery}

...........................................................................

Σχεδόν 300 οι θεατές στο κλειστό. Η μοναδική -αλλά σημαντική- απουσία για τον ΠΑΟΚ είναι αυτή του Νίκου Κοκώνη  που εκτίει τη δεύτερη από την τρεις αγωνιστικές τιμωρίας, την οποία "κουβαλάει" από την περασμένη χρονιά...

12-11

12-12 ισοφαρίζει η ΧΑΝΘ με σερί 4-0 και ενώ στο 12-11 έχασε πέναλτι ο Τσακίρης (άουτ)

12-13 η ΧΑΝΘ διευρύνει το σερί της και περνάει μπροστά μετά από πολλή ώρα, νευρικός ο ΠΑΟΚ λίγο πριν λήξει το ημίχρονο

24-22 Τρουμπέτας

25-22 Κεσίδης, σημαντικό προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ σχεδόν δέκα λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης