Μεγάλη εμφάνιση στην Αθήνα από τους «μάγκες με τα ασπρόμαυρα»

Για την 12η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 31-30 ...

Με «προίκα» τους σοβαρούς τραυματισμούς των Πετρίδη, Κεσίδη, Τσεσμετζίδη και Ιωαννίδη τις υπηρεσίες των οποίων στερήθηκε για άλλων ένα αγώνα ο χαντμπολικός ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο «Γεώργιος Κασιμάτης» την ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου.

Σε ένα παιχνίδι που βρήκε τους γηπεδούχος προηγούμενους στο ημίχρονο με 18-15 με την ομάδα μας να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους και να κοντράρει στα ίσα τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, μείωσε την ψαλίδα και 1:50 πριν από το τέλος ισοφάρισε σε 30-30 ενώ δεν κατάφερε ποτέ να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση καθώς η διαιτησία είχε άλλη γνώμη.

Παρόλες τις δυσκολίες ο ΠΑΟΚ επιμένει στον ερασιτεχνικό χαρακτήρα του αθλήματος επενδύοντας σε ελληνόπουλα, από τα οποία θα προκύψουν τα αυριανά αστέρια του αθλήματος. Άλλωστε το θέμα δεν είναι να πάρεις τον καλύτερο αλλά να πάρεις ή να φτιάξεις αυτόν που θα γίνει ο καλύτερος.

Αυτό είναι και το «μότο» του κόουτς της ομάδας μας, ο οποίος είδε για ένα ακόμη παιχνίδι τους νεαρούς αθλητές του να στέκονται όσο το δυνατό καλύτερα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Δικέφαλο στις 25 Ιανουαρίου με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους στο κλειστό Νεάπολης.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-8, 10-10, 12-12, 15-14, 18-15 (ημίχρονο), 20-16, 21-18, 23-20, 26-23, 29-27, 31-30

Ημίχρονο: 18-15

Τελικό: 31-30

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης, Παλάσκας, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης, Κοκώνης, Ε.Γ. Γιαννακίδης, Κ. Γιαννακίδης, Αποστόλου, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς