Διπλό για τον ΠΑΟΚ στη Βέροια!

Για την 6η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό  "Δ. Βικέλας" τον Φίλιππο Βέροιας με 28-31...

Στο πρώτο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, δημιουργώντας από νωρίς μια διαφορά δύο τερμάτων. Μετά από κείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε την απαιτούμενη αντίδραση, φέρνοντας σε πρώτη φάση το παιχνίδι στην ισοπαλία, και δημιουργώντας στην συνέχεια διαφορά ασφαλείας τεσσάρων τερμάτων, με το τέλος του πρώτου μέρους να τον βρίσκει μπροστά με 13-17.

Στο δεύτερο ημίχρονίο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοση τους και με όπλο τους την καλή άμυνα και το πετυχημένο γρήγορο τρανζίσιον στην επίθεση, μεγάλωναν σταδιακά την διαφορά. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά μέχρι και στο γκολ, 27-28, δίνοντας μία «άγρια» ομορφιά στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη έβγαλαν την εμπειρία τους στο παρκέ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 28-31.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η ενός λεπτού σιγή που κρατήθηκε προς τιμήν του Γιώργου Σαΐτη, ο οποίος τόσο άδικα έφυγε από την ζωή. Όπως επίσης και η συμπλήρωση 1000 τερμάτων στην Handball Premier από τον αρχηγό του ΠΑΟΚ, Θόδωρο Πετρίδη.

Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής απέναντι στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γήπεδο Νεάπολης, την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου και ώρα 17:00.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-9, 12-13, 13-17, 15-19, 16-21, 18-23, 22-27, 26-28, 28-31

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Ελευθεριάδης 2, Γιαννακίδης, Πετρίδης 3, Τσαναξίδης 1, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς 1

.........................................

28-31 Μαστορογιάννης

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ στο 58', το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Φίλιππου

28-30

27-30 Ελευθεριάδης

27-29 Μαστορογιάννης

Time out o ΠΑΟΚ

27-28 στο 56', ο ΠΑΟΚ πάει να χάσει διαφορά 7 γκολ!

26-28 στο 55', ντέρμπι και πάλι το παιχνίδι!

15-18  Παλάσκας στο 32:10

15-17 με ένα γρήγορο 2-0 οι γηπεδούχοι μαζεύουν τη διαφορά! Νωχελικός και πάλι ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα!