«Φουλ» για πρόκριση οι «Νταμπλούχες»

Εντυπωσιακός, υπερηχητικός και μαχητικός ΠΑΟΚ επικράτησε με 32-25 στο Φιλίππειο Γήπεδο της Βέροιας, της Κυπελλούχου Τουρκίας, Muratpasa BSK, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του EHF Cup, και έκανε τεράστιο βήμα για την πρόκριση.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Καμπόιμ, Γκάτζιου, Νίκολιτς, Φερφόλια, Παναγιωτίδου, Χατζηπαρασίδου και Ζυγούρα, ξεκίνησε με το πόδι πατημένο γκάζι και πήρε προβάδισμα τριών γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο. Με την ίδια όρεξη και την Χατζηπαρασίδου σε καλή μέρα (8 γκολ στο πρώτο κιόλας ημίχρονο!), έδειξε τις άγριες διαθέσεις του, ανεβάζοντας μεθοδικά την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τα εννέα γκολ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, διατηρώντας την διαφορά σε επίπεδα «ασφαλείας». Μετά το 35ο λεπτό, η τούρκικη ομάδα έβγαλε αντίδραση και «ροκάνιζε» όλο και περισσότερο την διαφορά, μειώνοντας μέχρι και στα τέσσερα γκολ. Ωστόσο, οι «Νταμπλούχες» δεν πτοήθηκαν, έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο, επαναφέροντας την διαφορά στα επτά γκολ, 32-25. Σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Δικέφαλο να παίρνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα.

Η «ρεβάνς» θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου στις 15:00, και πάλι στο Φιλίππειο Στάδιο, με τον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά «τυπικά» φιλοξενούμενος.

Τα πεντάλεπτα: 5' 4-1, 10' 6-4. 15' 10-5, 20' 13-6, 25' 16-7, 30' 19-10, 35' 21-13, 40' 25-19, 45' 26-18, 50' 28-22, 55' 29-25, 60' 32-25

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης-Βακάλης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου, Ζυγούρα, Κρίτζαλη, Καμπόιμ, Σαμολαδά, Μούρνου, Φερφόλια, Τσικνάκη, Κωστοπούλου, Νίκολιτς, Βαφειάδου.