Καταιγιστικός ΠΑΟΚ στη Νεάπολη!

Για την 14η αγωνιστική της Handball Premier, o ΠΑΟΚ διέλυσε στο κλειστό της Νεάπολης τον Άρη Νικαίας με 38-16...

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες πορεύονταν "χέρι-χέρι" έως το 3-3, με τον Άρη Νικαίας να προβάλει αντίσταση, κάτι ωστόσο που δε στάθηκε αρκετό, με τα τρία σερί γκολ των Γιόσμου και Παλάσκα να στέλνουν τη διαφορά στα τρία γκολ, 6-3. Λίγα λεπτά αργότερα, οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα» με ένα σερί έξι γκολ άνοιξαν τη διαφορά του σκορ στα +8 γκολ, 12-4. Μετά το 20ό λεπτό της αναμέτρησης, με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ο Δικέφαλος, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στον αντίπαλο για αντίδραση, ανέβασε το δείκτη του σκορ, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενος με 19-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του ΠΑΟΚ διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, ενώ δόθηκε και χρόνος συμμετοχής σε νεαρούς αθλητές, όπως στο Διονύση Καραγκιοζόπουλο, το Μανώλη Ελοζιευουά και τον Αντώνη Δελιά, με τον αγώνα να κλείνει με 38-16 τελικό σκορ.

Τα παιδιά του Δικεφάλου, έχοντας μπροστά τους τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, είδαν τη σημερινή αναμέτρηση ως πρόκληση να τσεκάρουν την αγωνιστική τους ετοιμότητα.

Χωρίς ξεκούραση, η ομάδα συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό, τον οποίο και αντιμετωπίζει το απόγευμα της Τετάρτης 30 Ιανουαρίου και ώρα 19:15 στο κλειστό της Νεάπολης, εκεί όπου θέλει τη βοήθεια των φίλων του Συλλόγου, ώστε να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα για πρόκριση στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 8-4, 12-4, 14-6, 15-6, 19-7 (ημχ), 22-9, 26-9, 29-11, 31-13, 35-15, 38-16.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Καραγκιοζόπουλος 8, Τσεσμετζίδης 2, Κοκκώνης 6, Αποστόλου 2, Πετρίδης 4, Νικολαϊδης 2, Κωστακίδης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιεούα 1, Κυπραίος 1, Δέλιας, Γιόσμου 5.

Αρης Νικαίας (Μελετάκος): Κουρής 2, Λαδάκης 3, Αθανασίου 1, Βλάχος 1, Μελετακος Γ. 2, Γρηγοράκης, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 1, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Πετράκος 1, Καμπουράκης, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν 3, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Ηλιάδης – Σαπανίδης. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 4/4-1/4

........................................