Διπλό και ... αγκαλιά με την κούπα (vid)

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γυναικών στο χάντμπολ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας τον ΟΦΝ Ιωνίας με 17-20, σε παιχνίδι που ήταν  πρόωρος τελικός!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, πρώτος το σκορ άνοιξε ο ΠΑΟΚ Mateco, με την Teja Ferfolja να παραβιάζει την εστία της Μάγδας Κεπεσίδου και να κάνει το 0-1. Στο γκολ του Δικεφάλου απάντησε η Νέα Ιωνία, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 και πέρασε μπροστά με 2-1 σκορ. Η Marija Nikolic ισοφάρισε σε 2-2 στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με 3-2 αρχικά και 4-2 στη συνέχεια. Η Βάσια Γκάτσιου έκανε την αντεπίθεση και μείωσε σε 4-3, ενώ στη συνέχεια η εξέλιξη του σκορ κρινόταν στην ισοπαλία, με τις Δήμητρα Μπατζαρακούδη, Μαρία Χατζηπαρασίδου και Teja Ferfolja να ισοφαρίζουν σε 4-4, 5-5 και 6-6.

Το προβάδισμα στο Δικέφαλο έδωσε ξανά στο 20ο λεπτό του αγώνα η Μαρία Χατζηπαρασίδου με εύστοχο πέναλτι, 6-7. Οι δύο ομάδες πήγαν τρία λεπτά αργότερα σε τάιμ άουτ, με το σκορ να είναι διαμορφωμένο σε 8-7. Με την επιστροφή, η Βάσια Γκάτσιου, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της στην αναμέτρηση, ισοφάρισε σε 8-8. Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι», πηγαίνοντας στα αποδυτήρια τελικά με 10-9 .

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μαρία Χατζηπαρασίδου με κερδισμένο πέναλτι ισοφάρισε σε 10-10, ωστόσο η ομάδα μας ξαναβρέθηκε πίσω για ένα γκολ, 11-10. Η Teja Ferfolja έφερε το σκορ ξανά στα «ίσια», κάνοντας το 11-11. Η εξέλιξη του σκορ και πάλι κρινόταν στο γκολ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 12-12, οπότε ο Δικέφαλος, με σερί δύο γκολ της Γκάτσιου έχτισε μία διαφορά των +2 γκολ. Παρά την προσπάθεια των κοριτσιών του ΠΑΟΚ να ανοίξουν το σκορ, η αναμέτρηση συνέχισε να κυμαίνεται στην ισοπαλία 17-17, οπότε με ένα σερί δύο γκολ της Teja Frfolja και της Αγνής Ζύγουρα ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα, 17-19.

Το τμήμα εύχεται χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα στον κόσμο του ΠΑΟΚ, ενώ εύχεται να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί στο τέλος την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και του Κυπέλλου Ελλάδος!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-4, 6-7, 8-8, 10-9 (ημχ.), 11-11, 12-12, 13-14, 15-15, 17-16, 17-20

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Φράγκου, Παπανικολάου 5, Καρέλα 1, Μακρή, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 2, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 5, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Δημητρούλιας): Ράτσικα, Χατζηπαρασίδου 3, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 7, Ζυγούρα 2, Κρίτζαλη, Ευμορφίδου, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά, Αρβανίτη, Φερφόλια 4, Μπατζαρακούδη 1, Νίκολιτς 2, Βαφειάδου 1, Τσιτλακίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 8-2, Πέναλτι: 0/1-3/3

Δείτε το παιχνίδι στο video που ακολουθεί ...