Κι όμως χάθηκε (vid)!!!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χάσει ένα σίγουρο πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια του, κυριολεκτικά αυτοκτόνησε, αφού 14" ήταν πάνω στο σκορ με ένα γκολ... Τελικό σκορ 22-23!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χάσει ένα σίγουρο πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια του, κυριολεκτικά αυτοκτόνησε, αφού 14" ήταν πάνω στο σκορ με ένα γκολ...Τελικό σκορ 22-23!

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη, που και με την ισοπαλία το σήκωνε, δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε της αναμέτρησης και έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πανηγυρίσει ένα πρωτάθλημα ... από το πουθενά κυριολεκτικά!

Στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό της Μίκρας ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και προγήθηκε στο ξεκίνημά του. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι, εκμετελλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας πήραν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα έφτασαν τη διαφορά στα 5 τέρματα, χάρη κυρίως στην πολύ σκληρή άμυνα που έπαιζαν, αλλά και στα δυνατά σουτ του Μάνιτς έξω από την περιοχή μας, που δεν κατάφερνε να σταματήσει ο Κόμινεκ!

Οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά, ήταν ολοφάνερο πως δεν είχαν καθαρό μυαλό μιας και και σε πολλές  περιπτώσεις που βρεθήκαμε με παίκτη παραπάνω, όχι μόνο δεν σκοράραμε, αλλά αντίθετα δεχτήκαμε τέρματα, παρά το αριθμητικό μας πλεονέκτημα!

Το σκηνικό άρχισε να αλλάζει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν ο ΠΑΟΚ "σοβαρεύτηκε" και πλησίασε στα 2 γκολ, κλείνοντας το ημίχρονο 12-14.

Στην επανάληψη η κατάσταση ήταν τελείως διαφορετική, οι επιθέσεις πολύ πιο οργανωμένες, η άμυνα έκλεισε -χάρη και στο ανέβασμα του εξαιρετικού Κόμινεκ- και σιγά σιγά όχι μόνο ροκανίστηκε η διαφορά, αλλά βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα. Και ενώ όλα έδειχναν πως η κούπα πήρε το δρόμο της, ήρθε αυτό το καταστροφικό τελευταίο δίλεπτο να τα γκρεμίσει όλα.

Λίγο πριν τη λήξη του ματς, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 22-21 και είχε την μπάλα. Όχι μόνο δεν κλείδωσε το παιχνίδι, αλλά δέχτηκε αρχικά την ισοφάριση με 14" να υπολείπονται και στη συνέχεια στα 7", λάθος παίκτη μας έδωσε την μπάλα στους φιλοξενούμενους που πέτυχαν το απίστευτο: Να σκοράρουν με τη λήξη και να "κλέψουν" ένα πρβωτάθλημα μέσα από τα χέρια των παικτών του Στέλιου Σεϊρεκίδη που δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που έγινε...

Τα δεκάλεπτα: 4-6, 8-12, 12-14 (ημχ), 16-16, 20-19, 22-23

ΠΑΟΚ: Κόμινεκ, Μισυρλής 2, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Κοκκώνης 5, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης, Ναουμίδης, Τσακίρης 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 4, Μαραγκός 2.

ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης 1, Μάνιτς 7, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 1, Κόντης, Σύγγαρης, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 1, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-0/0.

...........................................................................................................

4-5 Μπακαούκας

Ακυρώνεται κακώς γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ, δεν πάτησε γραμμή  ο παίκτης μας. Οι διαιτητές ανέχονται το σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ

4-6 Μπακαούκας

5-6 Σεβαστίδης με πέναλτι

5-7 Μάνιτς η ΑΕΚ σκοράρει με παίκτη λιγότερο

5-8 Πάχανιουκ

6-8 Μισυρλής. Τελείως άσχετος ο εκφωνητής της κρατικής, δεν γνωρίζει πολλούς παίκτες  και των 2 ομάδων, πραγματικά απίθανος ο τύπος!

6-9 Μάνιτς

7-9 Σαουλίδης

7-10 Μάνιτς

7-11 Μάνιτς, πρόβλημα τα μακρινά σουτ για τον ΠΑΟΚ, όπως και οι αιφνιδιασμοί που δέχεται

2 δοκάρια για τον ΠΑΟΚ ενώ έπαιζε με παίκτη παραπάνω, 4 παίκτες για την κάθε ομάδα στο παρκέ αυτή τη στιγμή

11-13 Αποστολίδης

Αυτό που παίζει η ΑΕΚ είναι κάτι σαν χάντμπολ, πολύ σκληρό παιχνίδι και αρκετές οι 2λεπτες που δέχτηκε όλες δικαιολογημένες

11-14 Μπακαούκας, προκλητικός ο παίκτης της ΑΕΚ στον πανηγυρισμό του

12-14 με πέναλτι του Σεβαστίδη

Τέλος ημιχρόνου

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε πολύ "φορτωμένος" στο πρώτο μισό του αγώνα, όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω, αλλά στο διάστημα της αριθμητικής υπεροχής του δέχτηκε και γκολ. Πρόβλημα τα μακρινά σουτ κυρίως του Μάνιτς από τη μετώπη της εστίας μας που συνήθως κατέληγαν στα δίχτυα.

2o ημίχρονο

13-14 Σεβαστίδης με πέναλτι, πλησιάζει ο ΠΑΟΚ

14-14 Πετρίδης

15-14 μπροστά ο ΠΑΟΚ με τον Μαραγκό

15-15 Γεωργιάδης ενώ παίζαμε με παίκτη λιγότερο

15-16 Ασαρίδης

Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σαουλίδη, σε τετ α τετ με τον Καφάτο που (απέκρουσε)

16-16 Αποστολίδης

Μεγάλες αποκρούσεις από τον Κόμινεκ που ανέβηκε πολύ στην επανάληψη.

17-16 Κοκκώνης, άρχισαν το θέατρο οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθώντας να πάρουν την 3η αποβολή του Αποστολίδη

Με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ (Καράγγελος), αυστηρή απόφαση

Περίεργες οι τελευταίες αποφάσεις των διαιτητών, ενώ ο Κόμινεκ αποκρόύει το ένα μετά το άλλο σουτ

21-19 με πέναλτι του Τσακίρη

Λάθη διαδοχικά και από τις 2 ομάδες

22-19 Παλάσκας, σεισμός στο γήπεδο

22-20 Μπακαούκας

7 λεπτά για τη λήξη του παιχνιδιού

22-21 Τσαούσης

4 λεπτά ακόμα, μεγάλη απόκρουση του Κόμινεκ σε σουτ του Μάνιτς. Αποβάλλεται με 3η δίλεπτη ο Παπαδόπουλος της ΑΕΚ

3 λεπτά ακόμα, επιθετικό στο Ναουμίδη

2 λεπτά ακόμα για το τελευταίο σφύριγμα

Μεγάλη απόκρουση από τον Καφάτο, με τον ίδιο τρόπο απαντάει ο Κόμινεκ!

33" υπολείπονται, time out o Σεϊρεκίδης

22-22, 7" ακόμα, ευτυχώς είχε ζητήσει time out η ΑΕΚ που έχει την μπάλα μετά από λάθος

22-23 Τέλος γκολ της ΑΕΚ στη λήξη