Έσπασαν καρδιές στη Μίκρα!

Ένας ψυχωμένος ΠΑΟΚ, πέτυχε την πρώτη του νίκη στα play off του πρωταθλήματος χάμτμπολ, νικώντας τον Διομήδη Άργους με 25-24.

Ένας ψυχωμένος ΠΑΟΚ, πέτυχε την πρώτη του νίκη στα play off του πρωταθλήματος χάμτμπολ, νικώντας τον Διομήδη Άργους με 25-24. Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, αλλά τελικά οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη.

Το παιχνίδι σε μεγάλα του διαστήματα ήταν νευρικό, κάτι που "βγήκε" ιδιαίτερα στους παίκτες μας, με αφορμή κάποιες αποφάσεις των διαιτητών. Ο ΠΑΟΚ αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης από τους φιλοξενούμενους, αλλά σταδιακά βρήκε τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι, ανατρέποντας τη διαφορά των τριών γκολ με την οποία βρέθηκε να χάνει και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 12-11.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε συγκλονιστικό, η αγωνία χτύπησε κόκκινο, αλλά στο τελευταίο 8λεπτο μίλησε η ψυχή των παικτών μας που κατάφεραν, παροτρυνόμενοι από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Μίκρας, να πάρουν διαφορά τριών γκολ 25-22. Το μόνο που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 25-24, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Σαουλίδης, Μισυρλής, Πετρίδης τράβηξαν την ομάδα στο σκοράρισμα, χωρίς όμως να υστερήσουν όλοι όσοι αγωνίστηκαν σήμερα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κόμινεκ, Μισυρλής 4, Παλάσκας, Σαουλίδης 6, Κοκκώνης 2, Μαραγκός 1, Γουργούμης, Αποστολίδης 1, Πετρίδης 5, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 1, Σεβαστίδης 3, Περβανάς και Καράγγελος

Διομήδης Άργους: Κρεμαστριώτης, Μούσιτς 2,  Μούγιος, Τάσκοβιτς 4, Γιόχανσον 2, Μάλλιος, Τρουπής 7,  Σαμαράς 3,  Ζαραβίνας 5, Τσούλος, Πασσιάς, Δημητρούλιας, Ελευθερίου και Γρηγοράκης

Μετά και τα σημερινά αποτελέσματα η βαθμολογία των play off έχει ως εξής:

1.ΠΑΟΚ 19

2. ΑΕΚ 19

3. Δούκας 16

4. Διομήδης 15

............................................................................................

4-5 Σαουλίδης

4-6 Ζαραβίνας. διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ ο Διομήδης, αν και ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει την απόδοσή του

Τέλος ημιχρόνου

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος (για πρώτη φορά μέχρι στιγμής στο παιχνίδι), έχοντας βελτιώσει κατά πολύ  την άμυνά του στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου...

2ο ημίχρονο

13-11 Πετρίδης

13-12 Τάσκοβιτς με πέναλτι

14-12 Σαουλίδης (5ο γκολ για τον αρχηγό)

23-21 Πετρίδης και ενω νωρίτερα ο Γουργούμης απέκρουσε πέναλτι του Τρουπή

24-21 Κοκκώνης, πολύ σημαντικό το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ, 3 λεπτά για τη λήξη του ματς

24-22 Τάσκοβιτς

25-22 Αποστολίδης, 1 λεπτό ακόμα

25-23 Ζαραβίνας

25-24 Γιόχανσον