Αγκάλιασε τη δεύτερη θέση!

Για την 19η αγωνιστική της Handbal Premier, o ΠΑΟΚ κέρδισε στη Μίκρα την ΑΕΚ με 26-21...

Με σύμμαχο και καλύτερο παίκτη του τον κόσμο, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV επικράτησε της ομάδας της ΑΕΚ, το απόγευμα του Σαββάτου 17 Μαρτίου 2018 με τελικό σκορ 26-21, στο "Σπίτι του Χάντμπολ" στη Μίκρα.

Ο Δικέφαλος έχοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, πήρε τους βαθμούς της νίκης "σφιχταγκαλιάζοντας" τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, ετοιμαζόμενος για την τελική του αντεπίθεση στα play offs.

Ο Δικέφαλος παρατάχτηκε με απόντα τον αρχηγό της ομάδας Θοδωρή Πετρίδη, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του, εξαιτίας του οποίου δεν συμμετείχε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου την περασμένη εβδομάδα.

Όσον αφορά τον αγώνα, στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ισορροπημένα με τους δύο τερματοφύλακες να πραγματοποιούν πολλές επεμβάσεις. Στη συνέχεια η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη εμφανώς πιο βελτιωμένη κατάφερε να πάρει μία διαφορά τριών γκολ 12-9 στο 25' και να κλείσει το ημίχρονο με 13-10. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Κοτανίδης σε καίρια σημεία υπερασπίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα γκολπόστ και πραγματοποίησε 12 αποκρούσεις στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης να τον βρίσκει μπροστά με 15-11. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε και παρά το μικρό σερί των φιλοξενούμενων, αντέδρασε και προηγήθηκε εκ νέου με τέσσερα γκολ 18-14 στο 45'. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα έτρεξε ένα σερί 5-0, έκανε το 20-14 στο 47' και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, την οποία και κατέκτησε καθώς επικράτησε με 26-21 τελικό σκορ.

Όλοι οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν διακριθέντες στην σημερινή νικηφόρα αναμέτρηση.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στην παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, ο οποίος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και βρέθηκε στις εξέδρες της Μίκρας, βοήθησε την ομάδα ως προς το νικηφόρο αποτέλεσμα κάτι για το οποίο τον ευχαριστούν οι παίκτες, το προπονητικό τιμ και οι υπεύθυνοι του τμήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 9-9, 12-10, 13-10 (ημχ.), 15-11, 15-12, 17-14, 20-15, 22-18, 26-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Ν. Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 4, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/2-7/8

.........................................................

Δίλεπτη σε παίκτη της αεκ

Επέμβαση ο Κοτανίδης που κάνει μεγάλο παιχνίδι και σήμερα!

Χαμένη επίθεση ο ΠΑΟΚ, από λάθος πάσα

Επέμβαση Κοτανίδη και πάλι, με τα πόδια αυτή τη φορά!

8-7 Κοκκώνης στα μισά του ημιχρόνου

7-7

7-6 Παλάσκας

Και πάλι ο Κοτανίδης!

Διαδοχικές επεμβάσεις (τρεις!!!) ο Κοτανίδης με την κερκίδα να έχει πάρει φωτιά!

6-6 Τσίλης

5-6 Αργυρού στο 12', πολύ κακή άμυνα ο ΠΑΟΚ

Χαμένη επίθεση με Τσίλη

5-5

Υπάρχει διακοπή στο ματς λόγω ρίψης χαρτιών (καλά που δεν είναι ο Γκαρθία στο κλειστό!)