Διπλό στο Άργος και ... F4!

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Διομήδη Άργους με 15-21 και πέρασε στο F4 του Κυπέλλου Ελλάδας...

O Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλές και σφιχτές άμυνες προηγήθηκε με 2-6.Οι παίκτες του Στέλιου Σειρεκίδη παρέμειναν αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 6 γκολ, 4-10 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με την ομάδα να παραμένει μπροστά και να έχει απόσταση ασφαλείας απο τον αντίπαλο με 6 γκολ, 11-17. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με 15-21 και την μεγάλη πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εκεί που θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας που είχε κατακτήσει την πρηγούμενη χρονιά.

Οι ημιτελικοί αγώνες θα πραγματοποιηθούν στις 10 Μαρτίου 2018, στις εγκαταστάσεις του Κλειστού Γυμναστηρίου της Γλυφάδας «ΜΑΚΗΣ ΛΙΟΥΓΚΑΣ» και η ομάδα περιμένει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακού-ΑΕΚ για να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της.

O Δικέφαλος πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα πρωταθλήματος που θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ομάδα της ΧΑΝΘ, για την 13η αγωνιστική της Handball Premier, το απόγευμα του Σαββάτου στις 18:00.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-1, 2-2, 2-6, 3-7, 4-10 (ημχ.) 7-12, 8-15, 11-16, 11-17, 12-18, 15-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Σάτον 6, Κρεμαστιώτης, Αργυρού 3, Αναγνωστόπουλος, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος 1, Τσάτσας, Ρουσόπουλος 2, Χαντέλης, Νικηφόρου 1, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος 1.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 6, Τσίλης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 3, Πετρίδης 5, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 2, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 0-7, Πέναλτι: 5/6-4/4, Κόκκινη κάρτα: Κέζιτς 57.02 (τρία δίλεπτα)

.....................................................

15-21 Παλάσκας

15-20 Πετρίδης στο 59' και time out