Σημαντική νίκη στη Βέροια!

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 22-24 εκτός έδρας το Φίλιππο Βέροιας και έκανε το δύο στα δύο στη φετινή Α1 Γυναικών.

Ο Δικέφαλος πήρε μία σημαντική νίκη παρ' ότι η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη της τη διάρκεια.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 1-3, με τις γηπεδούχες να αντιδρούν και να περνούν μπροστά στο σκορ μέχρι και με 4 γκολ (10-6). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-10 υπέρ του Φιλίππου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν και πάλι αποφασισμένες, ανακτώντας το προβάδισμα (12-15 στο 38′).

Στη συνέχεια, το ματς έγινε ξανά ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Κάπου εκεί "μίλησε" η ποιότητα του ΠΑΟΚ και ήρθε η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Με αυτό τον τρόπο οι "ασπρόμαυρες" διατήρησαν το απόλυτο και θα υποδεχθούν την επόμενη εβδομάδα τη Νέα Ιωνία από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 3-3. 4-5, 6-5, 7-5, 10-6, 11-10 (ημχ.), 12-13, 12-15, 16-16, 17-18, 19-22, 22-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώμνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Μ. Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 3, Καλμουκίδου 3, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 1, Σ. Θεοδοσοπούλου, Νούσια, Στεφανίδου, Πιτούλια

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 6, Μάστακα 4, Χατζηπαρασίδφου, Γκάτσιου 1, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 3, Μούρνου 5, Σεραφίμοβα, Στοϊκόφσκα 1, Νίκολιτς, Σελεμίδου, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου, Τζούρισιτς, Σαμολαδά, Γκρίτζαλη
Διαιτητές: Αναστασίου – Μπουγιάκας Δίλεπτα: 1-7 Πέναλτι: 2/4 – 5/6