ΠΑΟΚ-Ιωνικός 36-29 (photos)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στη Μίκρα με 36-29, παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Τσακίρη, Ναουμίδη και Μίτροβιτς.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στη Μίκρα με 36-29, παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Τσακίρη, Ναουμίδη και Μίτροβιτς !

Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη  μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι θέλουν να αποφύγουν τις δυσάρεστες εκπλήξεις αλλά και να πάρουν ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Πατώντας γκάζι έφεραν τη διαφορά στα έξι -στα μισά του πρώτου μέρους- αλλά κάπου εκεί υπήρξε μια χαλάρωση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν  στα δύο.  ΄Ήταν αρκετό όμως ένα ξέσπασμα των παικτών του ΠΑΟΚ να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο +6 και με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου  το φωτεινό ταμπλό να γράψει (19-13).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιωνικού εκμεταλλευόμενοι τα σκαμπανεβάσματα  της ομάδας μας, που είχε κακές επιλογές στην επίθεση, μείωσαν προσωρινά στα τρία γκολ όμως, ο ΠΑΟΚ ξαναέφερε το ματς εκεί που ήθελε -κλειδώνοντάς το ουσιαστικά-  στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου (29-23).

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η λήξη βρήκε την ομάδα να κατακτά μια  άνετη νίκη με σκορ 36-29.

Τα δεκάλεπτα: 6-2, 12-10, 19-13 (ημχ), 24-20, 32-24, 36-29

ΠΑΟΚ (Στ. Σεϊρεκίδης): Κόμινεκ, Γουργούμης, Αποστολίδης 2, Κοκκώνης 2, Σεβαστίδης 4, Σαουλίδης 2, Παλάσκας 6, Πετρίδης, Καράγγελος 3, Ιωαννίδης 5, Μαραγκός 11, Τσίλης 1.

Ιωνικός ΝΦ (Ν. Δανήλος): Σάσσος 4, Μπίλος, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 3, Γιαννόπουλος 5, Γκλεζάκος, Κανδύλας 11, Κασαπίδης, Γκαρσία, Ζευγούλας, Παπαδιονυσίου 3, Καραμαγκέλας, Ουρόσεβιτς 2.

Διαιτητές: Μπουγιούκας-Χατζηπαναγιωτίδης Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 4/5-4/4